Paliekošāka zīme nekā rotaslieta vai apģērbs – tā par tetovējumiem saka diasporas latvieši, kuru ķermeni rotā dažādi ar Latviju saistīti simboli un motīvi.

Pirms diviem gadiem šī tēma ieinteresēja pētnieci Dainu Grosu, viņa veica padziļinātu izpēti, aptaujājot vairāk nekā 250 diasporas latviešu par viņu tetovējumu ideju un nozīmi. Pētījumu vainago izstāde ”Iemūžinātā latvietība. Latviskie tetovējumi diasporā”, kas šobrīd skatāma muzejā ”Latvieši pasaulē”.

Izstāde ietver 24 diasporas latviešu stāstus par viņu tetovējumiem, kas apskatāmi arī fotogrāfijās. Tie atklāj, ka latviskus tetovējumus izvēlas dažādu paaudžu cilvēki un lielākoties tādējādi viņi apliecina sev svarīgo saikni ar Latviju.

Izstāde izauga no pētījuma, par kuru ideja pētniecei Dainai Grosai radās 2023.gada dziesmu svētkos.

Daina Grosa: ”Es pamanīju, ka bija daudz jauniešu, kas atbraukuši no citām valstīm, viņi pārstāvēja jaunāko paaudzi un savā starpā varbūt pat nerunāja latviski, bet viņiem bija tetovējumi. Dažiem pat ļoti lieli un pamanāmi. Es domāju, ļoti interesanti – viņi latviski nesarunājas, bet viņiem šis tetovējums laikam kaut ko nozīmē. Tad es domāju, ir vērts veikt pētījumu, lai noskaidrotu, ko šie tetovējumi viņiem nozīmē, kas ir bijusi motivācija tos veidot.”

Divus gadus ilgušā pētījuma atziņas atspoguļo izstāde ”Iemūžinātā latvietība. Latviskie tetovējumi diasporā”. Tā atklāj, ka tetovējumu izvēlei gandrīz vienmēr ir kāds personisks skaidrojums, citiem tas ir identitātes un piederības apliecinājums, citi tajā ietver garīgu un aizsargājošu nozīmi, citi savu saikni ar senčiem un dzimtu.

Populārākie motīvi ir dažādi latvju raksti, bet līdzās tiem diasporas latviešu ķermeņus rotā arī dabas tēli, teksti latviešu valodā un valstiskuma simboli.

Piemēram, Amerikā dzīvojošās Ingas Bebris apakšdelmu rotā Laimas slotas tetovējums, Amanda Laura Abarte no Luksemburgas savam tetovējumam uz rokas izvēlējusies Austras koku, savukārt Amerikā dzimušais, bet šobrīd Latvijā dzīvojošais Zintis Kākulis uz savas sirds uztetovējis Brīvības pieminekļa simboliku.

Kā izšūts uz ādas izskatās Dainas Jauntirānes no Amerikas tetovējums, un to patiešām iedvesmojis kāds izšuvums, ko Daina ieraudzījusi senā fotogrāfijā.

Tijas Freimutes no Kanādas tetovējums ir rinda no tautasdziesmas – ”lai sadega nelaimīte, kā uguns dzirkstelīte”, Alfs Pūpols no Lielbritānijas rotājies ar zalkša simbolu, bet Austrālijā dzīvojošā Dana – ar vienkāršu un askētisku Latvijas kontūrkarti uz labā pleca.

Ārzemēs nelatvieši bieži vien, ieraugot latviskos tetovējumus, prasa tos izskaidrot, un tad ir iemesls ko vairāk viņiem pastāstīt par Latviju. Par to, ka tetovējumi atraisa sarunas, novērojusi arī muzeja ”Latvieši pasaulē” pārstāve Danute Grīnfelde.

Izstāde ”Iemūžinātā latvietība. Latviskie tetovējumi diasporā” muzejā ”Latvieši pasaulē” apskatāma līdz 27.septembrim.