Laikā, kad tik daudz runājam par draudiem no ārpuses, Nacionālajā teātrī tapis iestudējums, kas skatu vērš uz cilvēka iekšējo pasauli un tajā notiekošajiem satricinājumiem, kas dažkārt arī mēdz ievainot ļoti dziļi un liktenīgi. Runa ir par leģendām apvīto Tenesija Viljamsa lugu "Ilgu tramvajs", ko iestudējis režisors Pēteris Krilovs un kas pirmizrādi Nacionālā teātra Jaunajā zālē piedzīvos 20, martā. Galveno – Blanšas Dibuā – lomu izrādē atveidos Maija Doveika.
Lai arī izrādes nosaukums joprojām ir "Ilgu tramvajs", kā tas latviski jau ilgus gadus ir pierasts, pašā izrādē tas tiek dēvēts par "Iekāres tramvaju".
Rūpīgi iedziļinoties lugas tekstā, režisors Pēteris Krilovs kopā ar direktora vietnieci repertuāra jautājumos Ievu Struku atklājuši vārdu spēli, ko lugas autors ietvēris nosaukumā, iespējams, arī mazliet pajokojoties ar publiku. Bet "Iekāres tramvajs" kopumā ir arī precīzāks tulkojums pēc satura un būtības – skaidro Pēteris Krilovs.
No aktiera šī loma prasa visu un vēl mazliet – tā par Blanšas Dibuā lomu saka aktrise Maija Doveika, reizē piebilstot, ka aktierim tā ir milzīga dāvana. Ar šo lomu saistītās leģendas sākotnēji radīja arī spriedzi, bet darba procesā par to vairs nebija laika domāt.
Blanšai dzīve jau agri uzliek daudz pārbaudījumu. Viņa pieviļas savā mīļotajā cilvēkā un zaudē viņu, viens pēc otra no dzīves aiziet viņas vecāki un tuvinieki, sākas materiālas grūtības un citi sarežģījumi, Blanša sāk meklēt mierinājumu dažādās atkarībās, bet joprojām cer pretī katrai cerībai.
Miča lomas atveidotājs Gundars Grasbergs stāsta, ka aktierim tā ir milzīga bauda spēlēt tik izcilā dramaturģijas darbā. Viņa atveidotais Mičs patiešām iemīl Blanšu, bet viņam pietrūkst vīrišķības palikt uzticīgam savām jūtām.
Blanšas māsas Stellas lomu izrādē atveido Jana Ļisova, bet Stellas vīra Stenlija lomu spēlē Jēkabs Reinis.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X