Mūsdienu blēdības, afēras, birokrātija un citas parādības ir tikko klajā nākušās Imanta Liepiņa grāmatas ”Pasakas par lopiem” galvenā tematika. Autors par to runā humora un satīras valodā, kas latviešu literatūrā ir reti sastopama parādība. Satīriskie stāsti tapuši ilgākā laika periodā, un vairāki no tiem jau apbalvoti dažādos Prozas lasījumu konkursos.
Imants Liepiņš ir žurnālists un rakstnieks, līdz šim viņš rakstījis pārsvarā dokumentāla žanra grāmatas. Kāpēc jaunā grāmata ir atšķirīga, kāpēc tā ir aukstās zupas krāsā un kāpēc tās atvēršanas svētku gaidīšana izvērtās satraucošāka nekā parasti?
Atvēršanas svētkos fragmentus no grāmatas lasīja pats autors Imants Liepiņš dialogā ar grāmatas redaktori Eviju Laganovsku.
Atvēršanas svētki notika kā pieklājas – ar lasījumiem, uzrunām un sveikšanām, bet līdz pat pēdējam brīdim nebija skaidrs, vai pasākumā vispār būs, ko svinēt, jo tā kā ”Jelgavas tipogrāfija” bija piedzīvojusi kiberuzbrukumu, grāmatas iznākšana draudēja aizkavēties. Humoristiskās grāmatas autoram šajā brīdī humors vairs nebija prātā.
Imants Liepiņš: ”Tad gan mums smiekli nenāca. Jo tipogrāfija piedzīvoja kiberuzbrukumu no krievu hakeriem, un līdz pat pagājušajai piektdienai mēs neticējām, ka mēs to grāmatu tiešām ieraudzīsim plānotajā laikā un ka uz pasākumu tā būs gatava. Līdz ar to paldies ”Jelgavas tipogrāfijas” uzņēmībai, ka tā tomēr atrisināja visu situāciju, sakopa postījumus un ”Pasakas par lopiem” ir nodotas lasītājiem.”
Grāmatu veido seši satīriski stāsti, kas tapuši spontāni, reaģējot uz dažādām mūsu sabiedrībā novērotām parādībām, blēdībām un afērām. Trīs stāsti ataino dzīvniekus dažādās cilvēku lomās, bet otri trīs stāsti pieturas pretējā virziena principam atklāj gadījumus, kad cilvēki rīkojušies lopiski.
Grāmatas redaktore Evija Laganovska – ”Pasakas par lopiem” raksturo kā grāmatu-pārsteigumu gan pašam autoram, gan lasītājiem.
Grāmatas autors un mākslinieks Jānis Esītis bija vienoti redzējumā, ka grāmatas vākiem jābūt latviešiem tik iecienītās aukstās zupas krāsā. Ļoti svarīgs papildinājums grāmatas noskaņai ir Jāņa Esīša radītās izteiksmīgās ilustrācijas, ko iedvesmojis grāmatas saturs.
Dzejniece un literatūras pētniece Iveta Ratinīka uzskata, ka Imanta Liepiņa satīriskajai grāmatai pat piestāv ne tik ierastais fons, uz kāda tā nākusi klajā.
Iveta Ratinīka: ”Kiberuzbrukums tipogrāfijai, tas, manuprāt, ir arī tāds notikums, kas zināmā mērā arī piestāv gan šai grāmatai, gan Imanta Liepiņa personībai. Grāmata ir smieklīga vai arī, var teikt, uz mums visiem ļoti atpazīstamiem sižetiem uz pirkstgaliem uzkāpjoša, sauksim to tā. Te ir ”Kaķīša dzirnavas”, kas notiek mūsdienās un ir saistītas ar ātro kredītu jūgu, te ir ”Vanadziņš”, kas ir ļoti politisks teksts un arī stāsti par balsu pirkšanu Latgalē un kontrabandistu piedzīvojumiem. Es domāju, tā varētu būt tāda aizraujoša vasaras lasāmviela.”
Imanta Liepiņa ”Pasakas par lopiem” ir otrā grāmata izdevniecības ”Dienas Grāmata” jaunajā sērijā ”Mūsdienu latviešu teikas un pasakas”. Sērijas mērķis ir pētīt un atklāt mūsdienu cilvēka attiecības ar pasauli caur pasakām un mītiem raksturīgo nosacītību.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X