Latvijas Kara muzejā apskatāma jauna izstāde "Message Follows - Ziņojums sekos", kas vēsta par Amerikas un Latvijas militārās sadarbības attīstību. Galvenais akcents izstādē ir uz pēdējo 30 gadu posmu, bet pieminētas arī liecības par sadarbību jau daudz senākā pagātnē, kad ASV sniedza atbalstu Latvijai Neatkarības kara laikā.

Izstādi veido atmiņu stāsti, fotogrāfijas, priekšmeti un dažādas citas liecības, apmeklētājiem ir iespēja arī pašiem virtuālā veidā iejusties karavīra ādā un piedalīties kādā militārā operācijā.

Kara muzeja vēsturniece, izstādes veidotāja Barba Ekmane stāsta, ka izstāde plānota pirms krietna laika, bet sanācis tā, ka tās atklāšana sakrīt ar brīdi, kad tēma kļuvusi sevišķi aktuāla, ņemot vērā šī brīža globālo kontekstu.

Izstāde izved cauri Amerikas un Latvijas militārās sadarbības attiecību vēsturei. Izrādās, tā sākās jau pirms vairāk nekā 100 gadiem, kad Latvijas brīvības cīņu laikā mums talkā nāca Amerikas Palīdzības organizācija, sniedzot būtisku atbalstu gan iedzīvotājiem, gan jaunveidojamajiem bruņotajiem spēkiem.

ASV arī nekad nav atzinušas Baltijas valstu aneksiju Padomju Savienības sastāvā. Tas nodrošināja Latvijas valstiskuma juridisko nepārtrauktību un veicināja neatkarības atjaunošanu.

Amerika vispirms sāka ar atbalstu Zemessardzei, jo tas 90.gadu sākumā bija galvenais Latvijas militārais spēks, regulārā armija tobrīd vēl tikai veidojās. Neatsveramu ieguldījumu Latvijai tolaik sniedza ASV Mičiganas Nacionālā gvarde. To īpaši uzsver arī izstādē sastaptais bijušais jūras kara flotes virsnieks, viceadmirālis Gaidis Andrejs Zeibots.

Sākot ar 1996.gadu, abu valstu karavīriem jau bija kopīgas militārās mācības.

Viens no 1.projektiem bija ASV iesaistīšanās Baltijas miera uzturēšanas bataljona jeb BALTBAT karavīru apmācīšanā un apgādē ar formas tērpiem, ieročiem un ekipējumu. Vienā no izstādes sadaļām redzami dažādi priekšmeti no Baltijas bataljona laika, tos komentē Barba Ekmane.

Par izstādes vadmotīvu kalpo starptautiski izmantotie militārie roku žesti un to skaidrojums. Izmantojot speciāli izstādei tapušu interaktīvu simulācijas programmu, arī izstādes apmeklētājiem ir iespēja apgūt dažus no šiem žestiem un virtuāli kļūt par kādas militāras operācijas dalībnieku. Ar digitālo interakciju iepazīstina viena no izstādes veidotājām, vēsturniece Simona Perta.

Kara muzejā tikko vaļā vērtā izstāde "Ziņojums sekos" tapusi sadarbībā ar ASV vēstniecību Latvijā, ieeja tajā ir brīva.