"Viņš skrēja pa priekšu laikam un vilka laiku aiz sevis," – tā par dizaineru un vides mākslinieku Jāni Krievu saka viņam veltītās piemiņas izstādes kurators, mākslas kritiķis Vilnis Vējš.
Izstāde "Pagājusī nākotne" Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma no 18. oktobra, un būs pirmā izcilajam dizaineram veltītā retrospekcija.
Jānis Krievs bija radoši aktīvs pagājušā gadsimta 70. un 80. gados, viņu raksturo novatoriskas un avangardiskas idejas un vērienīgs to īstenojums. Grandiozākais viņa projekts bija Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas interjeru rekonstrukcija un stacijas pulksteņa kinētiskais risinājums. Bet viņš īstenojis vēl daudzus citus nozīmīgus objektus, par kuriem varēs uzzināt izstādē.
Jāņa Krieva veikums Latvijas dizaina attīstībā ir ļoti nozīmīgs, diemžēl, līdz šim maz izcelts un pienācīgi novērtēts. Visdrīzāk tas tādēļ, ka savus novatoriskos projektus viņš radīja laikā, kas vēsturē iegājis kā stagnācijas periods, kuru mūsdienās mēdzam vērtēt ļoti piesardzīgi. Taču Jāņa Krieva idejām nebija nekā kopīga ar politiski smacīgo gaisotni, viņš strādāja ar skatu nākotnē, ieviesa jaunas formas, jaunas tehnoloģijas.
Studējis viņš bija glezniecību kopā ar Maiju Tabaku, Imantu Lancmani un citiem tā sauktās "Franču grupas" māksliniekiem, taču ģeometriski optiskā abstrakcija, ar ko viņš aizrāvās, glezniecības izstādēm bija par radikālu. Un tad viņš atrada tai pielietojumu interjera mākslā, stāsta Jāņa Krieva radošajam mantojumam veltītās izstādes kurators Vilnis Vējš.
Izstādes nosaukumā ietvertais neloģisms "Pagājusī nākotne" norāda uz faktu, ka Jāņa Krieva objekti ar nākotnē vērsto redzējumu, nākotnei pienākot, diemžēl, gandrīz visi tika pakļauti iznīcībai.
Izstādē galvenokārt skatāmi rasējumi, skices un radošas interpretācijas, kas iepazīstina ar nozīmīgākajiem Jāņa Krieva savulaik īstenotajiem objektiem, to vidū ir Daugavpils kultūras pils skatuves kinētiskā siena, Dzelzceļnieku kultūras pils kinētiskais gaismas objekts un skatuves cilnis, Rīgas Sporta pils foajē interjers, kā arī, protams, pats grandiozākais projekts - Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas vides dizains un stacijas pulksteņa kinētiskais risinājums. Par to arī izstādē neliels videostāsts no arhīviem, kurā redzams un dzirdams pats Jānis Krievs.
Daži absolūti autentiski objekti, kas tomēr saglabājušies līdz mūsdienām, izstādē būs skatāmi. Tie ir lielformāta dekori, kas tapuši 1974.gadā un savulaik greznoja kādreiz tikai padomju elitei pieejamā atpūtas nama "Dzintars" foajē telpas. Dekori atklāti, tieši strādājot pie šīs piemiņas izstādes, jo pirms tam muzejā bija skices un zīmējumi, bet muzeja speciālisti nezināja, kur un vai vispār vēl eksistē arī reālie darbi. Tagad dekori restaurēti un plašākai publikai būs skatāmi pirmo reizi.
Izstādi pavadīs plaša izglītības programma, pirmais pasākums notiks šo sestdien.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X