Ļoti izteiksmīga un plaša tēlu galerija skatītāju sagaida koktēlnieka Jāņa Žīmanta personālizstādē ”Citi putni”, kas tikko vaļā vērta Brīvdabas muzeja izstāžu zālē. Autors dzīvo Rucavā, kur top arī viņa darbi. Tā ir gan formā, gan saturā virtuoza tēlniecība, kurā autors izmanto dažādas alegorijas, vārdu un tēlu spēles.

Izstādē Rīgā vienkopus skatāmi gandrīz 200 Jāņa Žīmanta darbi, kas aptver visus viņa nozīmīgākos tēmu lokus – sievietes tēlus, dzīvnieku atveidus un mitoloģiskos motīvus.

Izstāde ”Citi putni” skatītāju ieved ļoti aizraujošā un labvēlīgā pasaulē. Var gandrīz fiziski sajust, cik koks ir silts un pakļāvīgs materiāls, ja tas nokļūt tāda izcila meistara kā Jānis Žimants rokās. Tāpat kā var sajust, cik tēlnieks ļoti šo materiāli mīl. Ne velti, to raksturojot, viņš atsaucas uz kādreizējā Liepājas muzeja direktora Jāņa Sudmaļa vārdiem, ka koks – tas ir zemnieku marmors.

Izstādē skatāmi dažādos laika posmos tapuši darbi, arī pavisam jauni. Visvairāk dominē vitāli sieviešu tēli, dzīvnieki un mitoloģiskas būtnes, bet ļoti bieži šie tēli arī saplūst. Tā, piemēram, iemīļoti Žīmanta motīvi ir sievietes tēls ar putna galvas atveidu matos, kā arī baltu mitoloģijas tēls rudzu ruņģis, kas ieguvis kaķa veidolu.

Darbos tēlnieks nereti izmanto arī atsauces uz mākslas, literatūras un filozofijas darbiem un simboliem. Arī izstādes nosaukums ”Citi putni” ir atsauce uz vācu dzejnieka Heinriha Heines vārsmām.

Savus darbus un to tapšanu autors raksturo kā dialogus par dzīves būtiskajiem jautājumiem.

Izstādē apskatāms arī darbu cikls ar 24 mūsdienās vairs nelietotiem darba rīkiem, kam Jānis Žīmants piešķīris jaunu veidolu, radot tiem skulpturālus kātus. Tādējādi atdzīvināts un par skaistu mākslas objektu kļuvis kalts, kalēja veseris, cērte, žebērklis, rokas ecēšas, bruģiera āmurs, lopbarības smalcinātājs un citi mūsdienās vairs neizmantoti darbarīki. Cikla ideju ierosināja kāds liela izmēram kauss, ko senāk lietoja miltu grābšanai un kam tēlnieks izveidoja, kā viņš pats saka – jancīgu kātu.

Darbarīku ciklu vēl arī papildina paša tēlnieka rakstīti dzejoļi vai rīmes, kā viņš pats saka, kas katra veltīta konkrētam darbarīkam.

Jāņa Žīmanta darbi atrodas arī Brīvdabas muzeja krājumā un veiksmīgi papildina tā kolekciju, ļaujot fiksēt, kā tiek pārmantotas koktēlniecības prasmes. Līdzās tiem speciāli uz izstādi atceļojuši vēl ļoti daudzi citi tēlnieka darbi, stāsta muzeja krājuma nodaļas vadītāja Santa Dobele.

Izstādi iekārtojis mākslinieks Egils Mednis, un tā veidota kā simbolisks templis ar triumfa arku, salu, debesīm un mākoņiem, jo kā saka iekārtojuma autors – Žīmanta darbos nekas nav piezemēts, tie ir dziļi filozofiski un tajos ir vairāki slāņi.

Koktēlnieka Jāņa Žīmanta personālizstāde ”Citi putni” Brīvdabas muzejā skatāma līdz septembra vidum.