Krievija spērusi soli pretī pilnībā valsts kontrolētai saziņai. Šā gada 10. jūnijā Krievijas Valsts dome deva zaļo gaismu jaunas ziņapmaiņas lietotnes izveidei, kas tiks integrēta ar valsts datubāzēm un dažādiem publiskajiem pakalpojumiem. Ar tā dēvēto "nacionālo superaplikāciju" iecerēts aizstāt līdz šim plaši izmantotās ārvalstu saziņas lietotnes "WhatsApp" un "Telegram". Bet ko realitātē nozīmē šīs lietotnes ieviešana?
Šī tā dēvētā "nacionālā superlietotne" apvienos ziņapmaiņas funkcijas ar plašu valsts pakalpojumu klāstu. Tā darbosies līdzīgi kā lietotnes "WhatsApp" un "Telegram", ļaujot lietotājiem sūtīt ziņas un veikt zvanus. Vienlaikus lietotne tiks integrēta ar valsts un pašvaldību datubāzēm, nodrošinot piekļuvi e-pakalpojumiem, iespēju parakstīt dokumentus, veikt identitātes apstiprināšanu, maksājumus un citas darbības.
Lai gan lietotnes nosaukums vēl nav izziņots, to paredzēts ieviest līdz 2026. gadam.
Kā ziņo laikraksts "Vedomosti", lietotnes izstrāde, visticamāk, tiks uzticēta uzņēmumam "VK", kas daļēji pieder par Vladimira Putina baņķieri dēvētajam Jurijam Kovaļčukam. Uzņēmuma "VK" paspārnē darbojas sociālo mediju platforma "VKontakte", kas ne tikai ir populārākais sociālais medijs Krievijā, bet jau gadiem ierindojas arī starp pieciem apmeklētākajiem interneta portāliem valstī.
Par nacionālās aplikācijas pamatu, visdrīzāk, kalpos VK izstrādātā platforma "MAX", kas jau ietver līdzīgas funkcijas.
Arī Putins publiski ir atbalstījis "MAX" lietotni, kas nebūt nav pārsteigums, ņemot vērā, ka "MAX" privātuma politikā skaidri norādīts, ka lietotāju dati var tikt nodoti gan valsts, gan vietējām varas iestādēm. Turklāt vairākkārt ir ziņots, ka sociālo mediju vietnes "VKontakte" lietotāju personīgā informācija, tostarp privātās sarakstes, nonākusi Krievijas varas iestāžu rīcībā – īpaši gadījumos, kas saistīti ar opozicionāriem, disidentiem un aktīvistiem.
Lai gan Krievijas valstsvīri apgalvo, ka jaunā lietotne stiprinās lietotāju datu aizsardzību, realitātē situācija būs pavisam cita. Ņemot vērā platformas izstrādātāja ciešo saikni ar Putina režīmu, kā arī to, ka jaunā platforma atradīsies Kremļa tiešā pārraudzībā un tās serveri būs izvietoti valsts teritorijā, ir skaidrs, ka tā ievērojami paplašinās valsts uzraudzības iespējas un ierobežos lietotāju privātumu.
Respektīvi, tas nav vienkārši jauns tehnoloģisks risinājums, kas atvieglos piekļuvi valdības pakalpojumiem, bet gan sabiedrības kontroles instruments, kas īpaši negatīvi ietekmēs Kremļa kritiķus.
Šīs aplikācijas lietošana būs obligāta visiem valsts pārvaldes darbiniekiem. Lai gan pārējiem iedzīvotājiem tā it kā tiks piedāvāta kā brīvprātīgs risinājums, tās integrācija ar valsts sistēmām nozīmē, ka realitātē no tās izmantošanas izvairīties būs grūti.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X