Nākamā gada vasarā notiks ANO Drošības padomes vēlēšanas. Tajās pirmo reizi uz nepastāvīgās padomes locekles vietu pretendē arī Latvija. Kā zināms, Drošības padome ir pazīstamākā un ietekmīgākā ANO institūcija, kuras lēmumi ir saistoši visām dalībvalstīm. Tā sastāv no 15 valstīm. Piecas no tām ir pastāvīgās locekles, bet vēl 10 tiek ievēlētas uz divu gadu termiņu no dažādiem pasaules reģioniem. Pozitīva balsojuma gadījumā Latvijas pārstāvji strādās ANO Drošības padomē no 2026. līdz 2028. gadam.

Saruna ar Latvijas pastāvīgo pārstāvi ANO Ņujorkā, vēstnieci Sanitu Pavļutu-Deslandes.

Nākamgad Ņujorkā notiks vēlēšanas, kurās Latvija mēģinās iekļūt ANO Drošības padomē kā nepastāvīgā locekle. Kādēļ mēs to darām? Daži cilvēki teiktu: vai tiešām vajag censties? Ko tas dod?

Sanita Pavļuta-Deslandes: Drošības padome ir vienīgā Apvienoto Nāciju sastāvdaļa, kura pieņem visām valstīm juridiski saistošus lēmumus. Drošības padomes galvenā funkcija ir rūpēties par mieru un drošību pasaulē. Vienmēr var diskutēt, vai Drošības padome to dara sekmīgi vai nesekmīgi. Jo ikdienā mēs, protams, redzam, ka visbūtiskākajos konfliktos, kādi šobrīd pasaulē ir, tas ir, Krievijas agresija Ukrainā un karš Tuvajos Austrumos, ANO Drošības padome nespēj īsti vienoties tādēļ, ka piecām no pastāvīgajām dalībvalstīm ir veto tiesības. Tas gan nenozīmē, ka Drošības padome vispār nefunkcionē, jo Drošības padomes darba kārtībā ir daudzi desmiti jautājumu, kas ir saistīti ar dažādiem konfliktiem. Un arī šajos būtiskākajos jautājumos ne ātri, bet lēmumi pieņemti tiek. Kāpēc tas ir svarīgi Latvijai? Tāpēc, ka atrašanās Drošības padomē ir līdzeklis, kādā veidā viena ANO dalībvalsts, kāda esam arī mēs, spēj daudz lielākā mērā ietekmēt procesus pasaulē un lēmumus pasaulē un aizstāvēt mūsu pašu intereses