Latvijas Fotogrāfijas muzejs pārcēlies uz pagaidu telpām Kronvalda bulvārī. Jaunajā mājvietā muzejs būs vismaz piecus gadus un pamata ekspozīcija tajā netiks iekārtota, bet nelielā telpa piemērota nelielām izstādēm, lekcijām un izglītības programmām. Līdz ar pārcelšanos muzejā šobrīd arī apskatāma jauna izstāde "Mirklis. Krāsa. Spogulis", kurā pirmo reizi iespēja apskatīt autohromu kolekciju.

"Lielākoties šo 20. gadsimta sākumu vizuāli mēs esam redzējuši melnbaltu, tāpēc ir ļoti brīnumaini ieraudzīt, cik ļoti koši rozā ir bijušas šīs kleitas un cik skaisti joprojām mirdz dzeltenie ziedi, tas tiešām maina varbūt mazliet skatījumu uz šo laikmetu."

Latvijas Fotogrāfijas muzeja vēsturniece Džūlija Rodenkirhena rāda šobrīd muzejā izstādīto autohromu kolekciju. Krāsainās fotogrāfijas uz stikla platēm latviešu fotogrāfi sāka veidot 20. gadsimta sākumā pēc tam, kad autohromu jeb pirmo komerciāli veiksmīgo krāsu procesu patentēja brāļi Limjēri. Latvijas Fotogrāfijas muzeja krājumā ir otra lielākā autohromu kolekcija Latvijā un pārsvarā tie ir Eduarda Gaiķa klusās dabas, ainavas un portreti.

Trauslās dabas dēļ līdz mūsdienām saglabājies salīdzinoši mazs autohromu skaits, muzeja krājumā kopumā ir ap 30 darbi. Savukārt izstādē iespēja izpētīt arī periodiskos izdevumus, kas Latvijā izdoti par autohromu tēmu jau īsi pēc šīs fotogrāfijas tehnikas parādīšanās Francijā. Tāpat izstādītas Eduarda Gaiķa veidotas trīsstūra formas ierīces – diaskopi, kas domāti authromu izstādīšanai tajā laikā.

Pēc pavadītiem 30 gadiem Mārstaļu ielas namā Latvijas Fotogrāfijas muzejs šogad radis jaunas mājas Latvijas Mākslas akadēmijas ēkā Kronvalda bulvārī 4, kur iekārtota arī jaunā izstāde. Šobrīd muzeja pagaidu publiskā telpa piemērota nelielām izstādēm, lekcijām, izglītības programmām un cita veida pasākumiem. Tāpat tajā izvietota plašā fotogrāfijas nozares bibliotēka, stāsta Latvijas Fotogrāfijas muzeja vadītāja Antija Erdmane-Hermane.

Muzeja vadītāja saka, ka Kronvalda bulvārī muzejs būs vismaz piecus gadus, bet par tālāko likteni gan vēl nav skaidrības. Ņemot vērā ierobežoto platību muzeja pagaidu telpā pastāvīgā ekspozīcija par Latvijas fotogrāfijas vēsturi netiks iekārtota, bet muzejnieki kaļ jau nākotnes plānus un vasarā šeit iemājos jauna hologrammu izstāde.