Aprīļa beigās Nodarbinātības valsts aģentūrā bija brīva 461 vakance lauksaimniecības, mežsaimniecības un zvejas nozarē. Protams, reālā situācija ir krietni vien sliktāka. Ja graudu audzētāji un lopkopji darbiniekus aizstāj ar modernu tehniku un slaukšanas robotiem, tad lielie zemeņu, melleņu un aveņu audzētāji bez viesstrādnieku palīdzības ogas nolasīt nespēj.

SIA „Lestene” Tukuma novadā apsaimnieko vairāk nekā 1600 ha zemes, audzē graudus un ziemas rapsi un slauc 480 govis. Saimniecībā strādā 40 darbinieki, fermās ir slaukšanas roboti un laukus apstrādā moderna tehnika, bet uzņēmuma vadītājs Egils Seņkāns vērtē, ka lielākais izaicinājums ir kvalificēta darbaspēka trūkums.

Augļkopības asociācijas valdes priekšsēdētāja Māra Rudzāte vērtē – ir kultūras, ko var novākt mehanizēti, bet zemeņu, melleņu un aveņu audzētājiem raža jāvāc ar rokām.

SIA „Lubeco” zemenes audzē jau 15 gadus, sākumā uz lauka, tagad tuneļos Ventspils novada Vārves pagastā. Uzņēmuma vadītāja Zane Silgale stāsta, ka sezonas laikā līdz novembrim nodarbina 15 līdz 20 viesstrādniekus no Indijas.

Zemeņu audzētāja Zane Silgale vērtē, ka noteikumi viesstrādnieku ievešanai Latvijā kļūst aizvien birokrātiskāki.

Augļkopības asociācijas valdes priekšsēdētāja Māra Rudzāte stāsta, ka lauksaimniekam jāsamaksā par katru viesstrādnieku 112 eiro, vēl nezinot, vai viņam atļaus ierasties Latvijā. Ja nepieciešami 50 darbinieki, tas nozīmē, ka lauksaimniekam jāsamaksā 5600 eiro.

Pērn uzturēšanās atļaujas augkopības, lopkopības un medniecības nozarēs tika izsniegtas 256 viesstrādniekiem, visvairāk no Uzbekistānas, seko Indija, Ukraina, Kazahstāna, Kirgizstāna, Tadžikistāna un Armēnija.