Miljons hrivnu gadā un bezprocentu hipotēka – ar šādiem materiāliem labumiem Ukrainas armija kopš februāra aicina pievienoties karavīru rindām gados jaunus ukraiņu vīriešus. Tādejādi armija cer papildināt karavīru rindas, kas pilnapmēra kara ceturtajā kara gadā kļūst arvien retākas.
Ukrainas bruņotie spēki nav atklājuši, cik gados jaunos karavīrus, vīriešus vecumā no 18 līdz 24 gadiem, plāno piesaistīt šo nesen pieņemto atbalsta pasākumu ietvaros. Tie paredz dažādus materiālus un citādus stimulus, tajā skaitā papildus karavīra algai arī miljonu hrivnu jeb ap 21 tūkstoti eiro gadā, ja jaunie vīrieši pievienosies armijai paši un ātrāk, nekā to paredz šobrīd spēkā esošie mobilizācijas noteikumi. Saskaņā ar tiem armijai var mobilizēt tikai no 25 gadu vecuma. Ukrainas sabiedrotie – īpaši ASV – jau ilgstoši uzstājuši, ka armijai ir jāpazemina mobilizācijas slieksnis, bet ukraiņi tam pretojas un kā kompromisu var uzskatīt šo te dažādu labumu programmu, ko jaunajiem vīriešiem piedāvā no februāra.
Tomēr no tās skopās informācijas, kas parādās mediju telpā, var secināt, ka gados jauno cilvēku gatavība izmantot šos valsts piedāvātos labumus, lai ātrāk dotos karot un aizstāvēt savu valstī, nav ļoti liela. Ukrainas prezidenta kancelejas vadītāja vietnieks nacionālās drošības jautājumos Pāvels Palisa, kas ir viens no šīs programmas idejas autoriem, šonedēļ intervijā ukraiņu pētnieciskās žurnālistikas projektam „Bihus” atzina, ka šobrīd šajā programmā līgumus ar armiju parakstījuši mazāk kā 500 cilvēku. Iepretim Ukrainas iedzīvotāju skaitam un armijas apmēriem (šobrīd tiek lēsts, ka armijā ir no 800 tūkstošu līdz miljonam cilvēkiem) nepilni 500 jaunu karavīru izskatās ļoti maz.
Kā norādīja Palisa, interese par šo programmu un sākotnējo pieteikumu skaits patiešām ir bijis liels, bet to cilvēku skaits, kas beigās reāli parakstījuši līgumus ar armiju, - mazāk kā 500. Šobrīd tiek analizēti iemesli, kādēļ izveidojusies šāda situācija. Viņš pieļāva, ka, iespējams, jauno vīriešu vecāki ietekmē bērnu izvēles tomēr nedoties karot vai varbūt kādam ir radies iespaids, ka patiešām Ukrainā gaidāms miers un līdz ar to nevajag iet karot. Palisa arī atzīmēja, ka šobrīd vēl esot priekšlaicīgi izdarīt secinājumus par programmas efektivitāti, tam vajadzīgi četri mēneši, kas vēl nav pagājuši.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X