No 14. novembra Modes muzejā apskatāma jauna izstāde “Auksti”, veltīta vēsās sezonas apģērbam. Tā tapusi sadarbībā ar Aleksandra Vasiļjeva fondu un aptver laikposmu no 18. gadsimta līdz mūsdienām. Tajā var izsekot virsdrēbju vēsturei, apskatīt spilgtus ziemas apģērbu paraugus, kā arī uzzināt par dažādajiem to veidošanas paņēmieniem.

Izstādē līdzās redzama izšķērdīga greznība un askētisks lakonisms, klasiskas virsdrēbes un koši, hedonistiski tērpi.

Lai ievadītu skatītāju ziemas modes pasaulē, fonam izraudzīta klasiskā mūzika. Izstādē redzamais apliecina, ka cauri laikiem cilvēkiem svarīgi bijis, lai ziemas apģērbs ne tikai sildītu, bet arī skaisti un eleganti izskatītos. Taču laika gaitā mainījušies silueti, materiāli un piegriezumi, kādi garderobes priekšmeti vispār izzuduši no aprites, pret citiem – kardināli mainījusies mūsu attieksme, to vidū ir, piemēram, kažokādas.

Izstāde arī spilgti atklāj, ka – jo tuvāk mūsdienām – jo ziemas mode kļūst arvien mazāk dekoratīva un arvien vairāk funkcionāla. Katra no izstādes zālēm šoreiz iekārtota atšķirīgi. Pirmajā zālē apģērbi izvietoti pa pāriem pēc kontrastu principa. To vidū, piemēram, ir divi violetos toņos ieturēti tērpi, kurus šķir 100 gadu laika distance un kas ļoti uzskatāmi atklāj, cik lielas pārmaiņas dāmu modē šajā laikā notikušas.

Vīriešu apģērbu pretstatus pārstāv divi viena laika tērpi, tikai viens pagājušā gadsimta 70.gados valkāts Padomju Savienībā, bet otrs – Amerikā, pie tam otrā valkātājs bijis ”Playboy” dibinātājs Hjū Hefners.

Otrajā zālē vairāk ievērots hronoloģiskais princips, apskatāmi tērpi, apavi un aksesuāri no 18.gadsimta līdz 20.gadsimta 80.gadiem. Bet pats senākais priekšmets ir no 17.gadsimta vidus, un tās ir no koka gatavotas virskurpes ar augstu papēdi.

Redzamas arī slavenās Kašmiras šalles, kas austas no īpašas vilnas un 19.gadsimta sākumā maksāja veselu bagātību, bet kādu greznu zīda tafta kleitu ar divkāršām piedurknēm un krinolīnu rotā putnu spalvu apmetnis.

Ziemas modē gadu simtiem ļoti nozīmīga vieta bija kažokādām, kuru izmantošana mūsdienās izpelnās arvien negatīvāku attieksmi. Izstādē dažādu greznu apģērbu apdarē tās tomēr būs skatāmas kā neatņemama vēstures daļa, kas liek arī pārdomāt, kā laika gaitā spēj mainīties cilvēku domāšana un attieksme.