No 6. decembra Mākslas muzejā "Rīgas birža" ir iespēja aplūkot kādu īpašu renesanses meistardarbu, kas uz Rīgu atceļojis no slavenā Spānijas Prado muzeja. Tas ir trīsdaļīgs pārnēsājamais altāris "Svētā Ģimene ar muzicējošo eņģeli, svētajām Katrīnu un Barbaru". Altāris ir izcils 16.gadsimta mākslas darbs. Tā trīs daļas gadsimtu gaitā bija izklīdušas pa pasauli un tikai nesen ir atkal apvienotas un restaurētas, atgūstot sākotnējo krāšņumu un saturisko vienotību.
Projekts īstenots, pateicoties muzeja Rīgas Birža mecenātiem – Borisa un Ināras Teterevu fondam, un Rīga ir pirmā vieta ārpus Spānijas, kur atjaunotais altāris tiek eksponēts.
"Patiešām šim darbam – gandrīz kā kriminālromānam - ir tāds apakšslānis, jo publika šo darbu saliktā veidā nav redzējusi 200 gadu."
Ar Eduardu Dorofejevu, Nacionālā mākslas muzeja ārzemju kolekcijas glabātāju, esam Rīgas Biržas Venēcijas zālē, kur šobrīd eksponēts izcilais renesanses meistardarbs. Tas ir neliels pārnēsājams altāris, veidots no trim daļām. Centrālajā daļā redzam Svēto Ģimeni ar muzicējošu eņģeli fonā, kreisajā daļā – Svēto Katrīnu, bet labajā – Svēto Barbaru. Tieši centrālā daļa vairākus gadsimtus bija pazudusi.
Iztrūkstošo altāra fragmentu Prado muzejam pirms 16 gadiem izdevās atrast un iegādāties Londonas izsolē. Pārējās divas daļas tā krājumā bija jau no 19.gadsimta vidus.
Ar detektīvstāstu apvītais altāris kopumā izceļojies pa dažādām valstīm un vietām. Tas tapis pirms aptuveni 500 gadiem, kad dominikāņu mūki no Segovijas Spānijā to pasūtīja savam klosterim. Bet
par pasūtījuma vietu viņi izvēlējās Antverpeni, tagadējā Beļģijā, kas tolaik bija viena no ekonomiski plaukstošākajām pilsētām un kurā bija arī ļoti spēcīgs mākslas tirgus.
Konkrēts altāra autora vārds nav zināms, bet mākslas vēsturē viņš tiek dēvēts par Frankfurtes meistaru. Lai arī strādājis Antverpenē, par Frankfurtes meistaru viņu sauc tādēļ, ka tieši Frankfurtes muzejā atrodas liela daļa viņa darbu un tieši tie palīdzējuši atšifrēt šī meistara īpašo rokrakstu.
Interesanti, ka 500 gadus senais altāris ir ne tikai izcils mākslas darbs, bet arī ļoti interesants sava laika liecinieks un savā ziņā arī mīkla ar daudziem dažādi interpretējamiem simboliem un elementiem. Piemēram, var aplūkot dažādas versijas, ko simbolizē ainavas, kas redzamas fonā katrā no altāra daļām.
Prado muzeja kolekcijas meistardarba ekspozīcija Rīgas Biržā iespējama, pateicoties mecenātiem – Borisa un Ināras Tetereva fondam.
Muzeja vadītāja Daiga Upeniece norāda, ka šī skaistā un nesteidzīgi baudāmā māksla apzināti tiek piedāvāta tieši šajā laikā, kad mums visiem tik ļoti nepieciešams līdzsvars un iekšējs miers.
Altāris "Svētā Ģimene ar muzicējošo eņģeli, svētajām Katrīnu un Barbaru" Rīgas Biržā apskatāms no 6.decembra līdz marta sākumam.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X