No nākamā gada mainīsies Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme. Ja līdz šim bija trīs likmes – 20, 23, 31%, tad turpmāk būs divas nodokļa likmes – 25,5 un 33%. Šīs izmaiņas ietekmēs arī kapitāla pieauguma nodokli, kas palielināsies arī palielināsies par 5,5%. Cik lielā mērā šīs izmaiņas ietekmēs tos iedzīvotājus, kas veic uzkrājumus gan pensiju 3. līmenī, gan uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā un cita veida uzkrājumos?

Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne skaidro, ka izmaiņas nodokļos tiek veiktas, lai samazinātu darbaspēka nodokļu slogu iedzīvotājiem ar zemiem un vidējiem ienākumiem, kuru ienākumi mēnesī nepārsniedz 4000 eiro. Nodoklis tiek arī vienkāršots, no trīs likmēm pārejot uz divām.

Finanšu nozares asociācijas Kapitāla tirgus komitejas līdzpriekšsēdētājs Kārlis Purgailis skaidro, ka Iedzīvotāju ienākuma nodokļa paaugstināšana neietekmēs ienākumus no valdību un pašvaldību emitētajiem vērtspapīriem, bet attieksies uz lielāko daļu ieguldījumu un uzkrājumu produktu – krājkontiem un termiņa depozītiem, uzkrājumiem 3. pensiju līmenī un dzīvības apdrošināšanu. Līdzšinējo 20% vietā būs jāmaksā 25,5%.

Jāatceras, ka kapitāla nodoklis jāmaksā tikai par kapitāla pieaugumu. "Swedbank" Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības vadītāja Anželika Dobrovoļska aicina katru izvērtēt savus ieguldījumus un, iespējams, daļai iedzīvotāju būs izdevīgāk peļņu nofiksēt šajā gadā ar zemāku procentu likmi.

Savukārt, tie iedzīvotāji, kas nākamgad turpinās veikt iemaksas pensiju 3. līmenī un uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā, aizpildot gada ienākumu deklarāciju, 2026. gadā varēs saņemt atpakaļ no VID par pārmaksātajiem nodokļiem jau 25,5%. Turpina Anželika Dobrovoļska no "Swedbank".

Šobrīd grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” Saeimā apstiprināti 1.lasījumā, galīgo lasījumu varētu skatīt 4. decembrī.