No pāris centimetru lielām līdz pat metru augstai – mākslas muzejā "Rīgas birža" ir apskatāmas gandrīz 70 lelles. Tā ir Japānas fonda ceļojošā izstāde, kas Latvijā ieradusies no Āfrikas dienvidiem.
Ar sakārtotām frizūrām, vēdekļiem rokās, mūzikas instrumentiem, samuraju zobeniem pie jostas un rūpīgi izvēlētiem, spilgtiem un rakstainiem kimono jeb japāņu tērpiem. Tādas, lūk, ir lelles izstādē „Ņingjō”. Šis vārds japāņu valodā nozīmē „cilvēka veidols”. Tiesa, ne visas lelles ir cilvēka formā. Tās ir arī mītiskas būtnes un stāstu varoņi. Lai plašāk atklātu šo Japānas leļļu kultūru, no auduma, koka, papīra un citiem materiāliem izgatavotie darbi ir sadalīti četrās daļās – stāsta izstādes kuratore Kristīne Milere.
Vienas no elegantākajām lellēm ir imperatora pāris, ko izmanto Hina macuri jeb Meiteņu svētkos, lai lūgtu par meiteņu laimi. Tā Japānas kultūrā ir viena no īpašajām dienām, ko atzīmē martā. Šādas lelles parasti attēlo imperatora pāri no Edo perioda, kas ilga no 17. gadsimta sākuma līdz 19. gadsimta otrajai pusei. Bet izstādē leļļu apģērbi ir miniatūras kopijas tagadējā imperatora un viņa kundzes tērpiem, kas viņiem bija mugurā imperatora kronēšanā 2019. gadā.
Arī pārējo leļļu izsmalcinātie kimono esot pieaugušu cilvēku oriģinālu tērpu atdarinājumi. Tie, kas ir no tekstila, veidoti pēc tādām pašām tehnikām kā krietni lielāka izmēra tērpi. Izstādes pēdējā sadaļā, kur apskatāmas mūsdienīgākas lelles, minēts, ka laika gaitā materiāli leļļu izgatavošanai kļuva arvien daudzveidīgāki. Ar materiālu palīdzību mākslinieki, piemēram, parāda jaunu un vecu cilvēku.
Vairums no izstādē apskatāmām lellēm ir jaunas – darinātas pirms 2020. gada, kad izstādi sāka demonstrēt dažādos pasaules muzejos. To rīko Japānas fonds, kura misija ir attīstīt draudzības saites starp Japānu un pasauli. Fondu Latvijā pārstāv Japānas vēstniecība, kas Latvijas Radio rakstiski atbild, ka Japānas leļļu kultūras vēsturē jau kopš seniem laikiem var atrast rituālus, kas paredzēti nelaimes atvairīšanai un kas tiek nodoti no paaudzes paaudzē. Jau 7. gadsimtā bijusi paraža vienkāršām koka lellēm piedēvēt spēju aizsargāt no nelaimēm nākamajā gadā, un pēc tam ielaist tās upes straumē. Vēstniecības atbildi ierunā kolēģe.
Izstāde “NINGYŌ: Japānas leļļu māksla” Rīgas biržā apskatāma līdz 9. martam.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X