Sava es un savas identitātes meklēšana pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados – tas ir viens no galvenajiem jautājumiem rakstnieka, literatūrzinātnieka un režisora Jura Rozīša romānā. No savas vietas izraidītais jeb kāda latvieša stāja svešumā – jaunais romāns nule kā svinīgi atvērts, pulcējot plašu lasītāju loku.
Ar grāmatas autora lasījumiem – publicētiem un svītrotiem – un skaļiem klātesošo aplausiem atvērts rakstnieka, režisora un sabiedriskā darbinieka Jura Rozīša jaunākais romāns „Displaced Person. Kāda latvieša stāja svešumā.” Rozītis lasītājiem pazīstams ar savu romānu „Kuņas dēls”, kas iznācis pirms trīsdesmit gadiem un izpelnījies paliekošu vietu latviešu literatūrā. Dzimis Londonā, dzīvojis Austrālijā, bet uz romāna atvēršanu ieradies no Zviedrijas, kur pašlaik dzīvo. Pirmie autora darbi publicēti jau pusaudža vecumā un likumsakarīgs bijis viņa ceļš līdz literatūrai.
Romāns iekš romāna – tā vērtē dzejnieks Kārlis Vērdiņš. Neparasts esot pats vēstījums divos slāņos – viens ir reālistisks, otrs – modernisma stilā. Uz galvenā varoņa Jūlija Vēža dzīvi var lūkoties caur divām optikām. Kā rakstnieks līdz tam nonācis?
Autors grāmatas atklāšanā atzina, ka jau sākumā zinājis, ka šis nebūs klasisks romāns ar ievadu, kāpinājumu un noslēgumu, bet sadrumstalots un pat saraustīts, kā filmās. Jaunībā viņu ļoti ietekmējis kino, īpaši Fellini un Pazolini filmas un tas atstājis ietekmi arī uz rakstniecību. „Mēģināju dažādus iespaidus parādīt līdztekus. Vienmēr apkārt ir cita pasaule un tad ir iekšējā pasaule, ko nevar ielikt teikumos,” stāsta autors. Un tas redzams jaunā romāna lappusēs.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X