Jāņa baznīcas timpāns no 18. gadsimta, Teodora Reitera spēlēta vijole, speciāli Jurim Kulakovam darināts sintezators – ir daži no izstādē ”Pieskāriens” skatāmajiem eksponātiem. Kopumā tajā aplūkojami vairāk nekā 50 ļoti īpašu mūzikas instrumentu, kas katrs ir ar savu stāstu un vēsturi.

Tā ir izlase no Nacionālā rakstniecības un mūzikas muzeja kolekcijas un muzejs to velta savai simtgadei. Izstāde ”Pieskāriens” būs apskatāma no šodienas Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā. Kāpēc tieši Dzelzceļa muzejā?

Vietas izvēli pamato izstādes idejas autore, Nacionālā rakstniecības un mūzikas muzeja direktore Iveta Ruskule stāsta: "Vispirms tam ir pragmatisks iemesls, bija jāatrod telpa, kur eksponēt šos instrumentus, jo Latvijas Nacionālajam rakstniecības un mūzikas muzejam nav savas tik lielas maināmo izstāžu zāles. Ir ļoti interesanta saspēle starp vilcienu un instrumentu.

Mēs redzam, kā apmeklētāju pieredze ceļo no vagona pie klavierēm, pie trombona. Tas man liekas ļoti interesanti – ielikt šos mūzikas instrumentus citā vidē, lai tos ieraudzītu”.

Ideja par izstādi radās, kad instrumentu kolekcija, kas ilgus gadus glabājās gaužām nožēlojamos apstākļos, pārceļoja uz jaunajām Pulka ielas krātuvēm. To beidzot bija iespēja cienīgi izvietot, izpētīt un vēl skaidrāk ieraudzīt, kādas milzīgas bagātības tā glabā.

Izstādē instrumenti izkārtoti sešās grupās, katrā no tām izceļot lielākos kolekcijas dārgumus. Katru papildina stāsts par personībām, kas šo instrumentu vai nu būvējušas vai lietojušas.

Tā kā muzeja eksponātus, protams, aiztikt nedrīkst, tad, lai gūtu priekšstatu par instrumentu skaņu, daļai eksponātu izveidotas skanējuma digitālas un interaktīvas demonstrācijas. Un izstāde ”Pieskāriens” īpaši piemērota arī cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Dzelzceļa muzejā to varēs apskatīt līdz septembra vidum.

* Precizējums:

Vēlos precizēt, ka sižetā kļūdaini tika minēts Kļaviņa flīģeļa dāvinātāja vārds. Atvainojos par šo neprecizitāti personīgi Jānim Kursim, kurš ir sniedzis nozīmīgu ieguldījumu flīģeļa dāvinājuma īstenošanā, ar lielu atsaucību un atbildību rūpējoties par kultūras mantojuma saglabāšanu un nodošanu nākamajām paaudzēm. Paldies Latvijas Radio korespondentei Baibai Kušķei par kļūdas pamanīšanu un precizēšanu rakstiskajā publikācijā.

Cieņā, 

Iveta Ruskule,

Latvijas Nacionālā rakstniecības un mūzikas muzeja direktore