Nodokļu parāda īpatsvars pēdējos gados samazinās un šogad bija 6 % pret kopbudžeta ieņēmumiem. Izskatāmies labāk, nekā citās ES valstīs – vēsta Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadība, kas informēja žurnālistus un centās kliedēt sabiedrībā valdošos mītus, ka dienests neķeras pie lielajiem nodokļu parādniekiem, bet lielākoties ķer mazos nodokļu nemaksātājus.

Oktobra sākumā nodokļu parāds bija 854 miljoni eiro jeb 6 % no kopbudžeta ieņēmumiem. Tas ir krietni labāks rādītājs, nekā citās Eiropas valstīs – saka Valsts ieņēmumu dienesta vadība. Lielākā daļa jeb 71 % nodokļu parādnieku ir juridiskās personas, kas valstij kopumā parādā 604 miljonus eiro, liecina dienesta dati.

Nodokļu parādnieku vidū ir aptuveni 112 tūkstoši fizisko personu, no kurām lielākajai daļai parāds bija līdz 1500 eiro.

Cik lieli ir uzņēmēju nodokļu parādi? Situāciju raksturo Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Baiba Šmite - Roķe.

„Šobrīd situācija ir tāda, ka aptuveni 60 % uzņēmumu šis parāds ir līdz 1500 eiro un tā uzņēmējam kā juridiskai personai nav tik liela summa, lai no šiem parādiem varētu tikt vaļā. Valsts ieņēmumu dienests aicina uzņēmēju nebaidīties un neslēpties un rakstīt Valsts ieņēmumu dienestam elektroniskās deklarēšanas sistēmā.”

Šīs saistības varētu ātri vien nokārtot, ja vien uzņēmēji vērstos pie VID un runātu par savām problēmām. Ja nodokļi ir īstermiņa problēma, tad uzņēmējam jāapzinās, cik ilgā laikā to varēs samaksāt. Ja uzņēmums pats nav gatavs saplānot naudas plūsmu, tad VID to nevar akceptēt.