Medicīnas tūrisms Latvijā ir konkurētspējīgs un tas jāattīsta - pārliecinātas ir gan privātklīnikas, gan arī Veselības ministrija. Medicīnas iestādes norāda, ka ir spējīgas uzņemt vairāk ārzemju pacientu nekā patlaban, taču būtu nepieciešams arī valsts atbalsts. Veselības ministrija skaidro, ka patlaban ir ieviests rīcības plāns veselības aprūpes pakalpojumu eksporta jeb veselības tūrisma attīstībai nākamajiem diviem gadiem. Šajā plānā ietilpst vairāki atbalsta mehānismi, kā palielināt ārvalstu klātienes veselības tūristu skaitu un ārstniecību iestāžu ikgadējos ieņēmumus.

Medicīnas tūrists ir persona, kas ceļo ārpus savas valsts un kura saņem medicīnas pakalpojumus Latvijā, kas netiek segti no valsts budžeta līdzekļiem.

Medicīnas pakalpojumu eksportu Latvijā var iedalīt vairākos posmos, un atskaites laiks ir pirms vai pēc Covid pandēmijas. Vadošās stratēģiskās medicīnas tūristu valstis kopumā jau septiņus gadus palikušas nemainīgas – Lielbritānija, Lietuva, Igaunija, Vācija, savukārt Krieviju, kas iepriekš ieņēma pirmo vietu, ir izsvītrota no Latvijas stratēģisko medicīnas tūrisma valstu saraksta.

Pandēmija deva iespēju attīstīties telemedicīnas jomai un ļoti daudzi ārzemju medicīnas tūristi izvēlējās saņemt attālinātas konsultācijas pie Latvijas ārstiem. Vēlāk ārvalstu pacienti ieplānoja arī klātienes vizītes šeit Latvijā. Populārākās medicīnas pakalpojumu nozares, kuras izvēlas ārzemju tūristi, ir bariatrijas operācijas, jeb kuņģa samazināšanas operācijas, plastiskā ķirurģija un neauglības ārstēšana, kā arī gēnu testi. Kopējais medicīnas tūristu skaits 2022. gadā Latvijā bija nedaudz vairāk kā 42 tūkstoši (42 159) pacientu: klātienē nedaudz vairāk kā deviņi tūkstoši (9 283) un telemedicīnā - nepilni 33 tūkstoši (32 876).

Summa, ko medicīnas pakalpojumiem iztērējuši medicīnas tūristi, 2022. gadā bija nepilni 11,5 miljoni eiro: klātienē vairāk nekā 9 miljoni eiro un telemedicīnā - nepilni 2,5 miljoni eiro.

Klātienes medicīnas tūristi lielākoties ir bijuši no Lielbritānijas, Krievijas un Lietuvas. Jānorāda, ka bieži vien arī sabiedrībā izteiktie viedokļi, ka ārzemnieki pagarina rindas pie ārstiem, ir mīts, jo visbiežāk ārzemju medicīnas tūristi izvēlas privātklīnikas un pakalpojumus, kas maksā dārgi. Garas rindas, vecuma neatbilstība citviet, jo Latvijā, piemēram, veic medicīnisko apaugļošanu arī sievietēm, kas nedaudz vecākas par 40 gadiem, tie ir tikai daži faktori, kāpēc ārzemju tūristi izvēlas braukt uz Latviju un saņemt medicīnas pakalpojumus, saka Latvijas veselības tūrisma klastera vadītāja Gunta Ušpele.