Foto: Viktors Demidovs/ Latvijas Radio
00:00
  • 00:00 / 04:14
RSU top inovatīvs mutes skalošanas līdzeklis ar dabīgām ēteriskām eļļām04:14


Mutes skalošanas līdzeklis, kas satur dabīgas ēteriskās eļļas un, salīdzinot ar tagad nopērkamiem, neesot agresīvs. Jau gadu tāds līdzeklis top Rīgas Stradiņa universitātē, kuras pētnieki un zobārsti pirmos līdzekļus sākuši piedāvāt pacientiem ar periodontītu. Šo smaganu iekaisuma slimību aktualizē šonedēļ notiekošajā Rīgas Stradiņa universitātes Zinātnes nedēļā. Jaunā higiēnas līdzekļa pētniece secina, ka pēc 30 gadu vecuma smaganu slimību pazīmes parādās katram otrajam cilvēkam. Lai problēmas novērstu, tajā pat laikā nekaitējot cilvēka veselībai, pētnieki izstrādā jaunu risinājumu.

„Te ir mūsu koriandra ēteriskā eļļa. Tas ir tas, ko mēs tieši izmantojam.”

Zobārstniecības fakultātes vadošā pētniece Alisa Kazarina dod paostīt mazas sudrabotas un arī stikla pudelītes, kurās ir ielietas ēteriskās eļļas no Latvijā audzētām ķimenēm, kumelītēm un priedēm. Traukiem blakus atrodas krietni lielākas stikla pudeles ar ļoti mazu koriandra ēteriskās eļļas koncentrāciju. Tie ir topošie mutes higiēnas līdzekļi, kas būšot alternatīva šķidrumiem, ko pašlaik izmanto zobārstniecībā.

Ēteriskās eļļas varot cīnīties ar nelabvēlīgām baktērijām, vienlaikus saglabājot veselībai svarīgās baktērijas. Pētījumā paredz novērot ap 60 periodontīta pacientus, kuriem zobārsti iesaka lietot mutes skalošanas līdzekli ar koriandra ēterisko eļļu, kas izrādījusies visefektīvākā.

Līdz šim ar jauno līdzekli muti skalojuši vairāk nekā 20 cilvēku, kuriem iekaisums izskatās ir samazinājies – novēro pētniece piebilstot, ka daudzi ar rezultātu ir apmierināti. Līdzekli saviem pacientiem piedāvā izmēģināt arī Stomatoloģijas institūta zobārste-periodontoloģe Dārta Elizabete Emuliņa.

Emuliņa atzīmē, ka ar tagad nopērkamiem higiēnas līdzekļiem skalot muti vajag tikai pēc zobārsta ieteikuma. Savukārt jauno skalošanas līdzekli iedzīvotāji varētu lietot, iespējams, bez zobārsta ieteikuma. Pētījumu ar pacientiem plāno beigt tuvāko mēnešu laikā, bet visu projektu noslēgt pēc gada. Pētniece Kazarina ir pārliecināta, ka tādu līdzekli varētu ražot Latvijā.