Mūsu kino ainā neparastāku vaibstu solās iezīmēt Signes Birkovas debijas pilnmetrāžas spēlfilma "Lotus". Tas ir eksperimentāls kino darbs, kas atgādina trakām un baisām virāžām piepildītu sapni. Mistika tajā savijas ar pasakas, drāmas un komēdijas elementiem.
Filmas darbība notiek pagājušā gadsimta 20.gados. Tās galvenā varone ir vācbaltu grāfiene Alise fon Trota, kurai jāiziet sarežģīts ceļš, līdz viņa piepilda savu sapni un kļūst par latviešu mēmā kino celmlauzi.
Filma daļēji uzņemta ar autentisku, 100 gadus senu kino kameru. Tās pirmizrāde būs 10.aprīlī.
Viens no impulsiem radīt ne tik ierastas stilistiskas filmu, bija Signes Birkovas mīlestība pret agrīno kino un arī neordināru žanru filmām. Piemēram, tā saukto ekspluatācijas kino, kurā visu, kas ir klasiskajās filmās, apgriež ar kājām gaisā un kurā ekspluatē visus iespējamos tabu.
Arī filmā "Lotus" ir šādi elementi, tāpat kā mēmā kino ainas, kas uzņemtas ar speciāli filmas vajadzībām iegādātu vairāk nekā 100 gadus senu kinokameru. Arī visa pārējā filma uzņemta uz kinolentes, nevis veidota digitāli, stāsta režisore Signe Birkova.
Operators Mārtiņš Jurevics vēl piebilst, ka nav mazsvarīgi, ka filma uzņemta tieši uz 16 mm kinolentes, jo tā ir salīdzinoši graudaina un mīksta, kas rada to nedaudz pārlaicīgo sajūtu, kas tik ļoti būtiska šādām andergraunda filmām.
Bet jo sevišķi aizraujoši operatoram bija strādāt ar speciāli filmas vajadzībām iegādāto "Debrie Parvo" kinokameru, ražotu 1923.gadā. Tieši ar tādām kamerām savulaik strādāja Dziga Vertovs, Lenija Rīfenštāle, Sergejs Eizenšteins.
Arī no aktiera šī kamera un mēmā kino estētika kopumā pieprasa atšķirīgu spēles veidu – atzīst Baiba Broka, kura mēmā kino epizodēs atveido māsu Ambroziju.
Filmas galveno varoni Alisi fon Trotu atveido starptautiski atzītā lietuviešu aktrise Severija Janušauskaite. Alise, kas kļūst par latviešu mēmā kino celmlauzi, ir izdomāts tēls, bet režisore tam iedvesmojusies no reālām sievietēm-kinopionierēm, viņu vidū Alise Gija Blašē un Žermēna Dulaka.
Atsevišķi personāži filmā ir reālas vēsturiskas personas, piemēram, kinorežisors Vilis Segliņš, ko atveido Vilis Daudziņš.
Filmas kaislīgajā virpulī sava vieta ir arī ironijai, piemēram, par latviešiem raksturīgo sērdienības sindromu, stāsta Signe Birkova.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X