25. aprīlī Siguldā pašā Gaujas krastā atklās cīņai ar maluzvejniecību veltītu ekspozīciju, kam dots nosaukums "Žuļiku muzejs". Tās idejas autors un īstenotājs ir leģendārais dabas aizsardzības inspektors Māris Mitrevics.
Muzejs iekārtots speciāli tam uzbūvētā namiņā, un tajā var apskatīt gan visdažādākos maluzvejniecības rīkus, gan uzzināt spilgtus stāstus par dabas aizsardzības inspektoru pieredzi maluzvejnieku ķeršanā un atmaskošanā.
Māris Mitrevics: "Mājiņa ir tāda pati kā tepat redzamās plostnieku mājiņas, bet uz mājiņas ir rakstīts "Žuļiku muzejs"
Pie nesen uzbūvētās mājiņas mani sagaida muzeja īstenotājs Māris Mitrevics. Viņš paskaidro, ka nosaukuma izvēle saistās ar senāku vēsturi, jo savos darbības sākumos pagājušā gadsimta 70. gados dabas aizsardzības inspektori visus pārkāpējus vienā vārdā bija iedēvējuši par žuļikiem.
Taču pats muzejs, protams, būs veltīts ne jau maluzvejniekiem, bet gan cīņai ar viņiem.
Ekspozīcijā apskatāms ļoti plašs maluzvejniekiem atņemtā inventāra klāsts, visdažādākās lampas, lukturi, tīkli, murdi, ķeseles, žebērkļi un citi nelegālās zvejas rīki.
Dažādu zivju duramo jeb žebērkļu vien ir pāri 80, un dažkārt var tikai pabrīnīties par cilvēku izdomu to darināšanā, žēl tikai, ka tā likta lietā tik sliktam mērķim. Žebērkļi darināti no mēslu dakšām, galda piederumiem, grīdas birstēm un dažādiem citiem sadzīves priekšmetiem.
Visvairāk uzmanības pievērš kāds lielāka izmēra eksponāts, kas sastāv no zaļas gumijas laivas, kas aprīkota ar vairākiem aparātiem un vadiem, kā arī milzīgu ķeseli. Tas ir nelegāls elektrozvejas rīks, ar ko zivis ķēra lielos daudzumos, pievilnot ar elektrības radīto lauku.
Ekspozīcija ļauj iepazīt arī aktīvākos un ražīgākos sava laika Gaujas Nacionālā parka inspektorus, viņu vidū arī pašu pirmo komandu, ko veidoja Ilmārs Limbēns, Andrejs Krūmiņš, Ludis Bambelovskis, Vilnis Velde, Ernests Kalniņš, Vito Lapsa un Māris Mitrevics.
Ir arī eksponāti, kas atspoguļo inspektoru darba bīstamību. Kādā no fotogrāfijām redzams lodes caurums betona sienā. Tā ir liecība par 1986.gada notikumu, kad Mārim Mitrevicam vienam pašam nācās stāties pretī veseliem pieciem maluzvejniekiem un viņš pielietoja visiedarbīgāko metodi pārspēka gadījumā – brīdinājuma šāvienu ar dienesta ieroci. Tikai – tā kā viņš atradās garāžā ar betona griestiem, gaisā šaut nevarēja, ātri vajadzēja pieņemt citu lēmumu.
Māris Mitrevics: "Pusotru sekundi bija īsa zibensdoma – jāšauj gaisā! Bet gaisa nav! Te ir griesti, rikošets var būt ļoti bīstams. Pretējā sienā ir brīvs laukums. Un es pa to izšāvu. Un efekts bija graujošs. Ja brīvā gaisā upmalā tā pistolīte – pliukš, tad tur bija – bammmm! Milzīgs grāviens! Nu parunājām ar viņiem pēc tam. Dabūju to lašu maisu, pēc tam sākās krimināllietas un tā tālāk."
Tas ir tikai viens no notikumiem dabas inspektoru pieredzē, jaunajā ekspozīcijā "Žuļiku muzejā" varēs uzzināt arī daudzus citus raibu raibos stāstus no inspektoru gadu gaitā piedzīvotā.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X