Skolēnu mācību uzņēmumiem, ja to ieņēmumi sasniegs 3000 eiro, būs jāreģistrējas kā nodokļu maksātājiem un jāsāk maksāt iedzīvotāju ienākumu nodoklis. Kaut šādas izmaiņas likumā Saeima pieņēma vien pirms dažām nedēļām, jau šogad skolēnu uzņēmumiem nāksies maksāt nodokļus, ja vien tie nopelnīs gana daudz.

Likumprojektu, kas paredz Iedzīvotāju ienākumu nodokļa likumā iekļaut Skolēnu mācību uzņēmumus, izskatīšanai Saeimā iesniedza deputāti no visām valdošās koalīcijas frakcijām, taču, kā sarunā ar Latvijas Radio atzīst Saeimas deputāts no "Progresīvajiem" Andris Šuvajevs, ideja nākusi no viņa pārstāvētās frakcijas. Šuvajevs stāsta, ka likuma izmaiņu primārais mērķis nebūt nav iekasēt nodokļus no skolēnu uzņēmumiem, bet gan panākt, ka šādi uzņēmumi ir minēti Latvijas likumos. Līdz šim mācību uzņēmumi bija pelēkajā zonā: nebija noteikts, ka nodokļi jāmaksā, bet nebija arī nolemts, ka nav jāmaksā.

Šuvajevs norāda, ka ar šīm likuma izmaiņām valsts atzinusi šo ekonomisko aktivitāti. Viņaprāt, iepriekš skolēniem arī pašiem varēja rasties jautājumi, kā tad ar nodokļiem. Nu šīs neskaidrības kliedētas.

To kā ieguvumu vērtē arī biedrības „Junior achievment Latvia” , kuras paspārnē top skolēnu mācību uzņēmumi, valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns.

Līdz šim bijuši gadījumi, kad skolēnu mācību uzņēmumu īpašnieki vai viņu vecāki saņēmuši VID jautājumus par ienākumu izcelsmi.

Taču vēl viens iemesls likuma izmaiņām ir dot signālu jauniešiem, ka nodokļi ir jāmaksā. Ja skolēni mācās veidot uzņēmumus, lai iemācās būt arī nodokļu maksātāji,