Somijas rīcība, operatīvi aizturot Krievijas „ēnu flotes” kuģi „Eagle S”, ko tur aizdomās par 25. decembrī nodarītajiem bojājumiem zemūdens elektroenerģijas un sakaru kabeļiem Somu līcī, ir piemērs tam, kā Baltijas jūras reģiona valstīm būtu jāvēršas pret iespējamiem sabotieriem. To intervijā Latvijas Radio uzsvēra Somijas Ārpolitikas institūta pētniece Iro Sarka.
Tomēr NATO vēl ir jāmācās, kā saskaņoti un nekavējoties rīkoties līdzīgās situācijās. Savukārt Donalda Trampa stāšanās ASV prezidenta amatā liks NATO Eiropas valstīm uzņemties lielāku atbildību par savu aizsardzību un drošību.
Mēs tiekamies neilgi pēc tam, kad Somija ir piedzīvojusi uzbrukumus zemūdens kritiskajai infrastruktūrai Baltijas jūrā. Vai Somijas un citu reģiona valstu atbilde uz tiem bija atbilstoša?
Iro Sarka: Es domāju, ka Somijas vara siestādes rīkojās ļoti operatīvi, un tās parādīja, cik svarīgi ir, lai valsts būtu spējīga to izdarīt ļoti ātri. Pateicoties šai ļoti ātrajai un precīzajai rīcībai un spējai pavadīt aizdomās turamo kuģi līdz Somijas teritoriālajiem ūdeņiem, izdevās apturēt sabotāžu. Šonedēļ Helsinkos notika NATO Baltijas jūras reģiona valstu vadītāju sanāksme un tās laikā no visiem līderiem izskanēja atziņa, ka somi parādīja lielisku piemēru, kā rīkoties šādās situācijās, un tas varētu būt paraugs, ko izmantot arī līdzīgos gadījumos. Protams, katrs gadījums ir atšķirīgs, tāpēc ne vienmēr būs iespējams rīkoties tāpat. Somijas prezidents Aleksandrs Stubs paziņoja, ka tiks sagatavots ziņojums, kurā sabiedrotajiem būs dotas norādes, kā viņi varētu rīkoties līdzīgos gadījumos.
Vai mūsu reģionam ir jāgatavojas tam, ka notiks jauni hibrīduzbrukumi?
Iro Sarka: Pilnīgi noteikti. Un tas var notikt kaut kur citur jūrā. Tagad mēs to pieredzējām jūrā, bet iepriekš esam pieredzējuši arī kiberuzbrukumus, gaisa telpas pārkāpumus, ir bijuši uzbrukumi kritiskajai infrastruktūrai arī uz sauszemes, elektrības līniju pārraušana un elektrostaciju sabotāžas. Ir notikušas daudzas lietas. Es domāju, ka šis ir tikai viens piemērs, ļoti bīstams piemērs tam, kas var notikt jūrā, bet tas var notikt arī uz sauszemes, gaisā un pazemē. Es domāju, ka ne tikai Baltijas valstīm, bet arī NATO kā aliansei ir jābūt aktīvākai, lai iemācītos rīkoties šādās situācijās un īstenotu šo stratēģiju nākotnē.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X