Apritējis nepilns gads, kopš Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) speciālistiem išēmisko insultu ikdienas palīdz atpazīt mākslīgais intelekts (MI). Šajā laikā veidotais risinājums “Sinapse” ir apskatījis vairāk nekā 1000 pacientu radioloģijas izmeklējumu, vēršot ārstu uzmanību gadījumos, ja tajos redzamas insulta pazīmes. Rīka izstrādātāji lēš, ka tuvā nākotnē “Sinapse” varētu spēt atpazīt ne vien citas saslimšanas, bet arī palīdzēt slimnīcu ārstiem reģionos.

“Tas notiek ļoti ātri, tikko kā veikts ir datortomogrāfijas izmeklējums, ārsts vēl nav vispār redzējis šo izmeklējumu. Jau izmeklējuma dati tiek apstrādāti un būtībā tajā brīdī, kad ārsts skatās izmeklējumu, jau tur ir “Sinapses”, varētu teikt slēdziens, tur ir galā, priekšā.”

“Sinapses” darbības gaitu skaidro Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas diagnostiskās radioloģijas institūta vadītājs, radiologs Kārlis Kupčs.

Mākslīgā intelekta risinājuma prototipu izstrādātāji "Apply" un invazīvo radiologu - asociētā profesora Kārļa Kupča un doktora Andra Veisa - veidotais risinājums ir pilnībā integrēts ārstu darbā un vairs neaizņem papildu speciālistu laiku. Tas apskata izmeklējumu un sniedz savu vērtējumu vēl pirms ārsts to ir aplūkojis.

Mākslīgais intelekts palīdz radiologiem izvērtēt akūta īšēmiskā insulta izmeklējumus, jo šis insulta veids pacientus skar biežāk. Nepilna gada laikā skatīti vairāk nekā 1000 izmeklējumi, kā rezultātā risinājuma precizitāte ir palielinājusies par 13%, sasniedzot jau 93% precizitāti. Ar "Sinapse" datortomogrāfijas izmeklējuma izvērtējumam, nepieciešamas aptuveni 15 sekundes, kas ievērojami paātrina pacientam sniegto palīdzību.

Tagad jaunais rīks spēj pareizi atklāt saslimšanu, kā arī norādīt tās atrašanās vietu cilvēka organismā. Patlaban tas esot viens no efektīvākajiem mākslīgā intelekta rīkiem pasaulē. Izstrādātais risinājums mācās atpazīt arī citas saslimšanas, piemēram, hematomas, kas var attīstīties pēc galvas traumām un citām pataloģijām, skaidro Kārlis Kupčs