Starptautiski nozīmīgs izziņas avots par latviešu folkloru ir tikko klajā nākusī bijušās Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas grāmata "Dzejas struktūras loģika un poētika latviešu dainās". Tā izdota angļu valodā, un tās 300 lappusēs apkopotas svarīgākās atziņas, ko autore guvusi, daudzu gadu garumā pētot latviešu tautasdziesmas. Grāmatu viņa velta savam dzīvesbiedram Imantam Freibergam, pateicībā par viņa neizsīktošo atbalstu visos dzīves un darba ceļos.

Šonedēļ eksprezidente dosies uz Ameriku un Kanādu, kur saņems veselu birumu nozīmīgu balvu. To vidū ir Hansa Morgentaua balva, kas savulaik piešķirta arī tādiem ievērojamiem amerikāņu valstsvīriem kā Henrijs Kisindžers un Kolins Pauels.

Pirms 10 gadiem savā 80.jubilejā datorzinātņu profesors Imants Freibergs izdeva dainu izlasi "Laima, mūža licējiņa", ko veltīja dzīvesbiedrei Vairai Vīķei-Freibergai. Šogad savukārt nākusi klajā viņas velte vīram 90.jubilejā, un tā ir grāmata "Dzejas struktūras loģika un poētika latviešu dainās". Grāmata ir kopsavilkums eksprezidentes mūža veikumam dainu izpētē.

Vīram viņa to velta gan kā allaž viņas lielajam atbalstītājam visās lietās, gan arī īpaši izceļot viņa celmlauža lomu mūsu dainu digitalizācijā. Proti, Imants Freibergs bija pirmais, kas jau pagājušā gadsimta 60.gados, tolaik dzīvojot Kanādā, tālredzīgi rosināja dainas pārcelt digitālā formātā, būdams pārliecināts par šī formāta lielo potenciālu nākotnē.

Tolaik datori gan izskatījās un funkcionēja ļoti atšķirīgi no šodienas. Tās bija milzīgas, neveiklas iekārtas, kurās datu ievadei izmantoja perfokartes un kuras bija domātas tikai skaitļu apstrādāšanai. Imants Freibergs izstrādāja speciālas programmas, lai varētu ievadīt iekārtās arī latviešu vārdus. Sākotnēji daļa tautiešu ideju par dainu datorizēšanu uzņēma ar lielu pretestību.

Grāmatā apkopts Vairas Vīķes-Freibergas mūža veikums dainu uzbūves un poētikas izpētē. Angļu valodā grāmata ir tādēļ, lai tā uzrunātu pēc iespējas plašāku akadēmisko auditoriju.

Šonedēļ eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga dodas uz Ameriku un Kanādu, kur saņems veselu birumu nozīmīgu balvu. To vidū ir balva "Vital Voices", balva "Woman World leaders", kā arī ASV Nacionālās ārpolitikas komitejas Hansa Morgentaua balva, kas savulaik piešķirta arī tādiem ievērojamiem amerikāņu valstsvīriem kā Henrijs Kisindžers un Kolins Pauels.