Nule kā notikusi pirmizrāde mākslinieces Veltas Emīlijas Platupes filmai „Paulīnes stāsts”. Tā ir mākslinieces debija animācijā un vēsta par 1949. gada deportācijām uz Sibīriju. Māksliniece atzīst, ka viņai bija svarīgi izstāstīt šo stāstu tieši tagad, laikā, kad Krievijas iebrukums Ukrainā mainījis pasaules kārtību.
Filmas režisore Velta Emīlija Platupe atklāj, ka veidot filmu viņu motivēja traģiskais vecvecmātes likteņstāsts, vēl neizstāstīts pašas ģimenē:
„Senču gari vēlējās, lai viņus kāds beidzot uzzīmē. Man pašai likās, ka tas ir tik dīvaini, ka tas mūs ietekmē daudzās mūsu rīcībās un, iespējams, visu laiku. Un tomēr tas ir tik dziļi kā mugurkauls, kā DNS spirāle, mēs nezinām, ka to vajag izstāstīt. [Tas ir] tik dziļi iekšā, ka mēs to pieņemam kā pašu par sevi saprotamu un necenšamies izstāstīt, jo mēs nezinām pasauli, kurā nav šī stāsta.”
Filmas ideja radusies jau sen, kad „tas vēl nebija aktuāli”. Diezgan ilgi meklējuši finansējumu un tad pēkšņi filma kļuvusi ļoti aktuāla.
11 minūšu garā animācijas filma rāda septiņpadsmitgadīgas meitenes laimīgo zemi un pēc tam jau traģiski pāršķelto pasauli, nonākot piespiedu izsūtījumā. Tajā pašā laikā meitene saglabāja cerību, ko uzturēja ģimenes spēks un brīvvalsts laiks.
Platupe ir gan filmas režisore, gan animatore. Līdz šim strādājusi arī pie citām animācijas filmām, sadarbojoties ar režisoriem Signi Baumani, Jurģi Krāsonu un citiem. Platupes rokraksts filmā ir barokāli košs, kas ļauj sajaukties skaistajam un baismīgajam.
Savukārt mūziku filmai komponējusi Madara Pētersone, viņai tā ir debija kino nozarē.
Filmu producēja „Filmu studija RIJA”. Producents Vilnis Kalnaellis stāsta, ka šādas filmas tapšana laikā, kad Ukrainā notiek karš, ir ļoti svarīga.
Filmas tapšanu atbalstīja Kultūrkapitāla fonds un no 1.marta jaunā animācijas filma būs pieejama LMT viedtelevīzijā. Tikmēr māksliniece Velta Emīlija Platupe mudina kino nozarei piešķirt lielāku finansējumu, lai taptu visai sabiedrībai svarīgi darbi.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X