Veselības ministrija ik gadu plāno pārdalīt papildu vienu miljonu eiro dārgo medikamentu kompensācijām. Lēmumu par papildu atbalstu pacientiem pieņems īpaša komisija, kurā iesaistīs arī slimnīcu un pacientu organizāciju pārstāvjus. Tiesa, nevalstiskajām organizācijām ir virkne jautājumu, tostarp, cik cilvēkiem ar šo naudu pietiks un kādi būs jaunā atbalsta atlases kritēriji, lai tas sasniegtu arī tos, kam šobrīd valsts atsaka.
Iepriekš gan pati ministrija rosināja jau nākamgad veidot Vēža fondu, ko kā labu risinājumu joprojām izceļ Onkoalianse, jo tas ļautu piesaistīt arī gana lielu privātuzņēmumu atbalstu.
Kompensējamo zāļu sarakstā iekļautos medikamentus katru gadu saņem vairāk nekā 700 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju un šogad šīm zālēm ir pieejami 284 miljoni eiro. Situācijās, kad, piemēram, ārstu konsīlijs nozīmējis zāles, bet slimības diagnoze nav kompensējamo zāļu sarakstā Nacionālais Veselības dienests izskata iespēju pacientam kompensēt izdevumus individuālā kārtā. Taču arī ar šo atbalstu, kas šoruden palielināts no 14 tūkstošiem eiro uz 30 tūkstošiem, bieži pacientu zālēm nepietiek un cilvēki vāc ziedojumus.
Iepriekš izskanējušas idejas par Vēža fonda izveidi. Veselības ministrija strādā pie priekšlikuma, kas gan fonda vietā paredz veidot jaunu atbalsta instrumentu Kompensējamo zāļu programmā, kurā ik gadu kādu summu novirzītu arī no valsts kapitālsabiedrībām. Priekšlikumu ministrija grasījās Saeimā iesniegt šonedēļ, tomēr to nedarīs, jo pēdējās dienās rasts stabilāks risinājums, stāsta Veselības ministrjas Farmācijas departamenta vadītāja Inese Kaupere.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X