Smagu saslimšanu gadījumos, kur ārstēšanai nepieciešams prāvs finansējums, bet pašiem naudas pietrūkst, cilvēki var vērsties labdarības organizācijās. Bet ne vienmēr to izdarīt ir vienkārši, jo cilvēki kautrējas vai baidās lūgt palīdzību. Daudz vieglāk ir otram dot, ne no cita lūgt - to atzīst arī labdarības organizācijas vadītāja. Kā uzdrīkstēties lūgt palīdzību smagā situācijā un ko iesaka psihologi?

„Es saslimu 2020. gada februārī. Man ļoti sāka sāpēt vēders, bija 38 grādu temperatūra. Izsaucu ātro palīdzību un domāja, ka aklā zarna. Aizveda uz Gaiļezeru un tur pateica, ka man [ir] olnīcu vēzis trešajā stadijā. Ļoti agresīvs, tas ātri izplatījās.”

Tā sākās rīdzinieces Valentīnas Priekules stāsts. Viņa ir viena no tiem, kas pēc palīdzības vērsusies organizācijā Ziedot.lv. Valentīnas ārstēšanai nepieciešami 56 tūkstoši eiro, ik mēnesi – vairāk nekā četri tūkstoši eiro.

Valentīna stāsta, ka saslimusi pēkšņi, iepriekš nekādu sūdzību nav bijis. Turklāt viņa regulāri pārbaudījusi savu veselību. Slimība strauji progresējusi. Kvotu trūkuma dēļ viņas ārstēšana noritēja Liepājā, kas prasīja daudz spēka un līdzekļu. Valentīna šo četru gadu laikā pārcietusi divas smagas operācijas un izturējusi vairāk nekā 40 ķīmijterapijas kursus.

Laika gaitā ķīmijterapija atstāja smagu ietekmi uz organismu. Šobrīd ārstu konsīlijs viņai nozīmējis medikamentu „Olaparib”. Sievietēm ar olnīcu vēzi šis medikaments ir valsts apmaksāts, bet Valentīnas gadījumā tā neesot. Lai gan ārsti Nacionālajam veselības dienestam norādījuši, ka šis medikaments Valentīnai ir kritiski nepieciešams un aicinājuši ņemt vērā ārstēšanās vadlīnijas, sekojis noraidījums par zāļu kompensēšanu. Pēc ilgām pārdomām, Valentīna vērsusies Ziedot.lv, taču šo lēmumu pieņemt neesot bijis viegli.

Redzot, ka cilvēkam nav pietiekami daudz līdzekļu, kas segtu nepieciešamo medikamentu izmaksas, ārstējošie ārsti parasti iedrošina savus pacientus vērsties pēc palīdzības, stāsta "Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta. Tiesa, cilvēkiem, kurus piemeklējušas smagas slimības, nav viegli prasīt palīdzību.

Ziedojumu vākšanas laikā, redzot, ka finansējuma trūkst, organizācija mudina cilvēkus aktīvāk ievietot informāciju sociālajos tīklos. Vislabāk rezultātu varot sasniegt tad, kad aktivizējas apkārtējā kopiena, kas ir saistīta ar cilvēku, kurš lūdz palīdzību. Piemēram, ja palīdzība vajadzīga klasesbiedra mammai vai kādam citam pazīstamam cilvēkam.

Apkārtējās kopienas lielo nozīmi šādās situācijās, kad nepieciešama palīdzība, uzsver arī sociālantropoloģe Aivita Putniņa.