Vai mēs vienmēr zinām, kam ziedojam? Un kā atšķirt palīdzības lūgumu no spekulācijas ar cilvēku līdzjūtību? Pievēršamies jautājumam par labdarības organizāciju caurspīdīgumu – kā pārliecināties, ka ziedotie līdzekļi tiešām nonāk pie tiem, kam tie domāti.
Latvijā darbojas simtiem biedrību, kas palīdz cilvēkiem dažādās grūtībās. Lielākā daļa strādā godprātīgi, taču, laikmetā, kad krāpšanas gadījumu netrūkst, arī sabiedrība kļūst vērīgāka. Pēdējā laikā uzmanības centrā nonākusi biedrība “Es Tev palīdzēšu”, kas aktīvi publicē aicinājumus ziedot. Taču līdz ar to izskan arī šaubas – vai palīdzība sasniedz reālus cilvēkus un vai ziedotā nauda tiek lietota caurspīdīgi?
Kā arī cilvēkus mulsina tas, ka biedrība izmanto savos ierakstos mākslīgā intelekta ģenerētus attēlus.
Organizācija “Es Tev palīdzēšu” sniedz atbalstu cilvēkiem grūtībās, piemēram, nodrošina pārtiku, sagādā medikamentus, apmaksā rēķinus vai nopērk bērniem preces skolai. Organizācijai nav mājaslapas, tā publiski par savu darbību vēsta vien vietnē “Facebook”. Biedrību vada Roberts un Marija Rāviņi, un, lai gan darbību tā uzsākusi jau 2021. gadā, oficiāli reģistrēta vien 2024. gadā. Tāpat tai nav Sabiedriskā labuma organizācijas statusa.
Apskatot “Facebook” publicētos ierakstus, agrāk, kad biedrība vēl nebija reģistrēta, ziedojumus aicināja pārskaitīt uz Roberta Rāviņa privāto “PayPal” kontu vai viņa un sievas bankas kontiem. Tikai pēc oficiālas reģistrēšanās tā sāka izmantot biedrības rekvizītus.
Ja sākotnēji ierakstos bija redzama atgriezeniskā saite, piemēram, pēc ziedojuma lūguma sekoja attēls ar piegādāto pārtikas paku, tad šobrīd šī atskaitīšanās kļuvusi retāka un neskaidrāka. Kādos ierakstos var redzēt, piemēram, teikumu, ka summa ir savākta vai visas lietas ir dabūtas, tad par citiem aicinājumiem ziedot īsti nav skaidrs, vai un cik saziedots, un kā tas iztērēts. Vairākiem ziedojumu lūgumiem nav norādīta arī konkrēta nepieciešamā summa.
Turklāt biedrība ir sākusi izmantot arī mākslīgā intelekta ģenerētus attēlus, piemēram, aicinājumā ziedot mazai meitenei vārdā Liene, ir pievienots digitāli radīts attēls, kurā ir redzama maza meitene.
Līdz ar brīdi, kad vairāk cilvēku sāka komentāros paust savas bažas un prasīt vairāk informācijas, atbildes ne tikai vairumā gadījumu netiek sniegtas, bet arī atsevišķiem ierakstiem biedrība ir ierobežojusi iespēju sniegt komentāru.
Arī biedrības gada pārskats par 2024. gadu līdz šim nav publiski pieejams.
Valsts policija, balstoties uz saņemto iesniegumu no personas, kas lūdz pārbaudīt vai konkrētā vietne nav saistīta ar krāpšanu, ir uzsākusi resorisko pārbaudi par šo biedrību.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X