JAUNUMS. Ar Lejaskurzemes šarmu latviešu tautas pasakas stāsta Liepājas teātra aktieri. Trīs vēja mezgli. Pasaku stāsta Viktors Ellers. Režisors Andrejs Migla. Skaņu režisors Emīls Dreiblats.

Trīs vēja mezgli

Tēvam un mātei bija dēlēns, jau labi paaudzies, bet par daudz liels nebēdnieks: kur bijis nebijis - pie dīķa vien, pie dīķa vien! Gan māte noteica, lai nespēlējoties ūdens tuvumā, varot noslīkt, gan tēvs nopēra, bet nekas nelīdzēja. Tikko puika kaut ko dabūja rokā - vai tā bija karote, sāls piestiņa, cepure, pastala - visu pa roku galam ūdenī iekšā, lai peld.

Beigu beigās tēvs ar māti nolēma, ka laikam jau būšot veltas pūles - nevarēšot vis puiku no ūdens atradināt. Lai tad mācoties par jūrnieku.

Tēvs izlaida pa pasauli ziņu, ka meklējot savam dēlam skolotāju. Atnāca vecs vīriņš un sāka mācīt dēlu visādās jūrnieku gudrībās. Par cik puikam prāts uz to vien tiecās, tad viņš itin viegli paturēja galvā visu, ko vecais mācīja.

Pēc neilga laika vecais vīriņš saka tēvam, ka dēls jau esot pilnīgi izmācīts par jūrnieku. Vecais vīriņš tad saposās iet projām, bet vispirms vēl iedeva māceklim auklu ar trim mezgliem un teica:

Lai gan tu tagad zini visus vējus, pasaules malas un jūras, taču krietnam jūrniekam ar to vien nepietiek. Kad nepūš vējš vai plosās vētra, tad viņam tik un tā mierīgu prātu jānogaida, kamēr celsies vējš vai saniknotā jūra stāsies trakot. Tāpēc te tev būs aukla ar trim mezgliem. Kamēr tā tev rokās, tu būsi jūru un vēju pavēlnieks.

Kā dēlēnam klājās pasaulē un tās jūrās, stāsta Viktors Ellers.