Cikls "Radio darbinieki stāsta savas mīļākās vakara pasakas". Latvijas Radio 6 - Latvijas Universitātes radio "Naba" brīvā stila mūzikas raidījuma "Adata" veidotājs Rihards Bražinskis stāsta latviešu tautas pasakas "Siena zaglis", "Kungs un čigāns", "Mūžīgā pasaka".

"Grāmata "Ganuzēns un velns" ir pirmā, kas man nāk prātā, iedomājoties par latviešu tautas pasakām," atklāj Rihards Bražinskis. "Bērnībā ļoti daudz šo grāmatu lasīju un šķirstīju, jo tajā ir saistošas ilustrācijas, kas veidotas ex-libris manierē, īpaši izceļot pasakas pirmo burtu. Tā, manuprāt, ir īpaša šīs grāmatas vērtība. Šādas ilustrācijas pareizi stimulē lasīšanai un rada (arī man bērnībā paliekoši radīja) bagātīgus mentālos tēlus. Respektīvi, šādas ilustrācijas neizsmeļ visu iespējamo iztēli, bet gan iedot nepieciešamo virzienu. Bieži vien arī izvēlējos lasīt to pasaku, kurai patika konkrētais noformējums."

Vēl arī man patīk, ka šajā grāmatā daudz ļoti īsu pasaku, īsie stāsti/ fabulas koncentrētā veidā nodod nepieciešamo vēstījumu un padara lasīšanu aizraujošu.

Bet par konkrēto pasaku izvēli Rihards bilst, ka pasaku "Siena zaglis" izvēlējies velna tēla dēļ - kā tas tiek pārmācīts. Tā tāda puiciska jūsma par vardarbību.

Pasakā "Kungs un čigāns" simpatizē asprātība par aukstuma dabu, kā tas spēj pa vienu zivju tīkla caurumu ienākt un pa citu iznākt laukā.

Bet "Mūžīgā pasaka" ir hrestomātisks naratīva kritikas piemērs. Respektīvi, repetatīvs teksts bez sižeta mums, loģiski, sāk krist uz nerviem, taču nevaram arī noliegt, ka tas nav stāstījums. Atkārtojuma formas mākslinieciskais izteiksmes līdzeklis, kas izvērsts līdz maksimumam kļūst absurds.