Man tur nekad nekas nav piederējis, bet tur pieder mana sirds, tā infektoloģe Baiba Rozentāle saka par savu mūža darbavietu. Par ārstu zelta rokām, iešanu politikā un vilšanos Ušakovā, vakcīnu skeptiķiem un ķiploku krellēm saruna ar Baibu Rozentāli Laikmeta krustpunktā.

Jau kopš 90. gadu vidus nav bijis tāds gads, kad plašsaziņas līdzekļos neizskanētu Baibas Rozentāles vārds. Iemesls tam ir viņas mūža darbs - infektoloģija, un, protams, arī ikgadējā gripas sezona. 

Baiba Rozentāle daudzu gadu garumā ir izglītojusi, informējusi, skaidrojusi visus jautājumus, kas ļaudīm ir būtiski saistībā ar infekciju slimībām, sākot no iesnām un beidzot ar vēl nedzirdētām aizjūras saslimšanām. 

Covid pandēmijas karstākajā brīdī viņa vadīja ārstu darbu Infektoloģijas centrā un dara to joprojām. Vēl pirms Covid profesore Rozentāle ir gadiem ilgi centusies cilvēkus pārliecināt, ka vakcinēšanās var glābt dzīvību.

"Esmu ātra pēc savas dabas," tā par sevi saka Baiba Rozentāle. Šī straujā daba ir viņu "inficējusi" ar politiku. Ir nomainītas vairākas partijas, strādāts arī veselības ministres amatā. Par pandēmijām, infekcijām un vīrusiem saruna ar profesori, Latvijas Infektoloģijas centra vadītāju un galveno ārsti Baibu Rozentāli. 

Ziemas sezonā Baibai Rozentālei runāt ar žurnālistiem ir ierasta lieta, tomēr šogad ir citādi.

"Gripas epidēmija ir sākusies. Savā mūžā tik ātru gripas epidēmiju es neesmu piedzīvojusi. Pati agrākā bija 31. decembrī, lai sabojātu, kā es saku, cilvēkiem Jaunā gada svinības," atklāj Baiba Rozentāle.

Protams, saruna ne tikai par aktuālo gripas vīrusu, bet arī Covid. Baiba Rozentāle atzīst, ka par šo vīrusu speciālisti nezinājuši, kā tas attīstīsies. 

"Latvijas laime ir tā, ka mums praktiski pirmā viļņa nebija," vērtē Baiba Rozentāle. "Marts, sākās pēc tam siltais laiks un noplaka. Tas, kas notika rudenī - delta variants - tās bija briesmas."

Ikdienā redzēja slimības realitāti, bet interneta komentāros varēja lasīt, ka Covid nav un tas ir izdomājums.

"Es nelasīju šos komentārus," norāda Baiba Rozentāle. "Tas, ko es teicu no pirmā brīža - ja man būtu bijusi teikšana, būtu ar likumu aizliegusi politisko mērķu un popularitātes iegūšanas vārdā reklamēt sevi caur Covid. Tā taču bija ļaunprātīga reklāma un cilvēku maldināšana par vakcīnām. Kad pirmā vakcīnā Eiropa tika veikta mediķi nešaubījās nevienu brīdi. (..) Ja sabiedrībā cienījami cilvēki, mūsu eksprezidenti gribēja rādīt piemēru, viņi  gribēja kā labāk izradīt tajā brīdī. Teica - kā viņi negaida rindā! Tad, kurā brīdī ir jāgaida rindā, kur nē.

Nekonsekvence un savtīgums, kad iet runa par cilvēku dzīvību, mani patiešām kaitina. Domāju, ka vispār tur bija par daudz politikas. Sākot ar to, ka nozari vadīja absolūti neprofesionāls cilvēks. Tas bija ļoti slikti. Nav jālepojas ar to, ka strādā pa naktīm (..) un visu cieņu Kariņam, kurš bija spiests ņemt to savās rokās."

Ko Covid laikā valsts darīja nepareizi, un ar ko var lepoties par epidēmijas laikā paveikto?

"Par labo lietu varu pateikt, ka mēs neiedomājami ātri izvērtām daudz gultas visos piecos Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāros un pie katras gultas bija skābeklis nodrošināts (..), un tā absolūti nesavtīgā sadarbība," atzīst Baiba Rozentāle. "No valsts puses vajadzēja atmest jelkādas politiskās peripetijas, lai gan tas nebija tik vienkārši - saturēt kopā šos piecus tik dažādus spēkus. Es nepiederu pie kritizētājiem arī tāda aspekta dēļ, ka tāda situācija negadās visiem dzīvē. Pēc kara jau visi gudri, bet tajā brīdī, es pieļauju, ka nezināja, ko darīt." 

Gadiem mudina ļaudis vakcinēties un redz arī lielo vakcinācijas skeptiķu skaitu Latvijā.

"Latvijā cilvēki ir saprātīgi - vienu runā, citu dara. Lai tā būtu. Latvijā ir ja ne pats labākais, tad gandrīz labākais bērnu imunizācijas kalendārs, ar ko ļoti lepojos. (..) Domāju, ka viena liela daļa nebaidās [no potes], varbūt tā vairāk ir poza, varbūt viņi ir tādā vidē," uzskata Baiba Rozentāle.

Prognoze, ar ko Covid beigsies?

"Pavisam vīruss nekur neaizies. Domāju, ka mums ir nākusi klāt vēl viena vakcīna. Vakcīnas mainīsies un būs cilvēka organismam maigākas (..) Covid nepazudīs, bet tas vairs nebūs tik smags," norāda profesore.

Daudz runājusi medijos par gripu, jau 1999. gadā Baiba Rozentāle aicinājusi vakcinēties pret gripu. Bet jau studiju laikā viņai iemācīts, ka jālieto ķiploki.

"Ķiplokos ir fitoncīdi. Daļa jauno ārstu par mani smejas, bet varu pateikt, ja mājās ir mazs bērniņš, mēs esam vakcinēti, bet viņu nevar vakcinēt un varbūt negribēs tik maziņu bērniņu. Vajag ķiploku krellītes. Bet ne jau uz visu sezonu vienas," skaidro Baiba Rozentāle. "Pa divām – trīs dienām čakli, es pati to esmu darījusi, apkārt gultiņai smuki uz rupja diega.

Daiviņas notīra, pārgriež divās, trīs daļās. Pie lampas piekarina, pie ratiņiem. Dārziņos paši saver un liek kaklā, man to stāstīja audzinātājas. Izdalās šie fitoncīdi un tie vīrusi, kas nāk, aiziet bijā. Ja vīruss netiek iekšā šūnā, viņš nevar vairoties un nekādu patoloģisko procesu (slimību) nevar ierosināt."

Kāda būtu enerģijas vitamīna recepte vai uzmundrinājums gadu mijā?

"Būt savā starpā iejūtīgiem un laipniem, vienkārši pieklājīgiem, to, ko sauc par audzinātu cilvēku," bilst Baiba Rozentāle. "(..) Mums savā starpā ir jābūt cilvēcīgām attiecībām. Jūs jautājāt, kur mēs tā steidzamies? Kad bijām aģentūra, teicu – kolēģi, Adventē mēs nekur nesteidzamies, ir tikai viena steiga – pacients, viņa veselība un dzīvība. Dokumentus sakārtosim pēc tam vai līdz tam.

Adventei ir jābūt apcerīgam laikam. Otrs – vienmēr jābūt kaut kādai aizraušanai, vai patīk mūzika, vai ir draugu loks. Nākamā gadā mums būs Dziesmusvētki Eiropas labākajā estrādē! Nezinu, vai man būs biļete, bet man ir televizors vai radio. Un, protams, man jau ir arī dzeja."