Šogad svinam mūsu pamatlikuma - Satversmes - simto gadadienu. Tas ir dokuments, kas nosaka mūsu tiesības, brīvību, pienākumus. Satversme sargā latviešu valodu un mūsu nacionālās vērtības.  Kā tapuši būtiski Satversmes tiesas spriedumi, kā mēģināts ietekmēt tiesu, par mūsu brīvībām un pienākumiem - saruna ar pirmo  Satversmes tiesas priekšsēdētāju 4. maija deklarācijas viens no autoriem, juristu Aivaru Endziņu.

Sarunas ievadā Aivara Endziņa domas par trauksmainajiem notikumiem Ukrainā.

„Diemžēl Krievijas hunta, Kremļa Putina tuvākie līdzgaitnieki ir pārkāpuši jebkuras starptautisko tiesību normas un faktiski īsteno genocīdu pret Ukrainas tautu, pret Ukrainu kā valsti,” uzskata Aivars Endziņš. „Jau 2014. gadā, kad tika Krima okupēta, ieņemta daļa no Donbasa reģiona, tas jau bija pirmais signāls. Tad rietumi it kā nosodīja, kaut kādas sankcijas paredzēja, bet ne tik nopietni, kā tas ir šodien. Beidzot arī rietumu pasaulei ir atvērušās acis, ir kļuvušas dzirdīgākas ausis par to, kas reāli notiek, kāda ir šī politika, ko realizē Kremlis ar Putinu priekšgalā.”

„Diemžēl tikai tagad daudzi ierauga Putina patieso seju,” norāda Aivars Endziņš.

„Esmu optimists un ceru, ka visi milzīgie zaudējumi, kuri jau ir – Krievijas karaspēks ir cietis un cietīs vēl vairāk. Tas galu galā piespiedīs Krievijas tautu novākt Putinu. Tad varētu būt iespējā, kad Hāgas krimināltiesa varētu saukt viņu pie atbildības. Kamēr viņš ir pie varas, tikmēr tiesa varēs notikt, bet rezultāts nebūs,” vērtē Aivars Endziņš.

Viņš ir pārliecināts, ka Ukraina uzvarēs.

„Ukraiņi cīnās par savu dzimteni un nekad agresors nevar pakļaut tik lielu valsti ar tik daudziem miljoniem iedzīvotāju, kuri stāv un krīt par savu valsti,” atzīst Aivars Endziņš.

Viņš arī cer, ka kara raisītie zaudējumi arī Krievijas cilvēkiem atvērs acis un šajā valstī notiks revolūcija vai apvērsums.

„Arī Hitlers savulaik izmantoja propagandu, kura centās mobilizēt, bet galu galā pasaule iestājās pret fašismu un uzvarēja. Šajā gadījumā es domāju, ka arī Ukraina ar Eiropas, ASV un citu rietumvalstu palīdzību tiks galā ar agresoru,” bilst Aivars Endziņš.