Skaties visus Laikmeta krustpunktā ierakstus šeit:


Es būtu ar likumu aizliegusi nepārvēlētam deputātam reģistrēties bezdarbniekos - saka vēsturniece, bijusī politiķe Ilga Kreituse. Par ideālāko koalīciju tagad un nolemtības auru virs Saeimas ēkas, savu aso mēli, sievietes vietu politikā un Čārlza vizīti Rīgā, kā arī par to, kāpēc Rubiks viņu izslēdza no kompartijas, Laikmeta krustpunktā saruna ar Ilgu Kreitusi.

"Dievs katram cilvēkam uzliek brīdi, kad pārbauda, kas viņš tāds ir un ko viņš var. Man šāds pārbaudes brīdis sākās, kad beidzas septiņu gadu ilgais laiks Saeimā, kur es izbaudīju visu, ko vien var izbaudīt. Tad pēkšņi vienā brīdi bija jautājums - ko tālāk," tā 2000. gadā intervijā žurnālam "Rīgas Laiks" teica vēsturniece un bijusī Saeimas priekšsēdētāja Ilga Kreituse.

Viņa pierādīja, ka dzīve turpinās arī pēc politikas, un izvēlējās aktīvu pedagoga darbu. Ko īsti var izbaudīt politikā, ko nozīmē kļūt par pirmo sievieti Latvijas vēsturē augstākajā valsts amatā. Kā vērtēt tikko aizvadīto Saeimas vēlēšanu rezultātus?

Ar Saeimas velēšanām arī sākam. Vai 14. Saeimas vēlēšanās bija kas tāds, kas jūs pārsteidza?

Ilga Kreituse: Praktiski gandrīz nekas nepārsteidza. Mani ne tik daudz pārsteidza, kā es izjutu, kaut kur pat iekšēji līdzi dzīvojot "Atīstībai/ Par!". Tādu grūto ceļu neviens nebija izgājis, gandrīz 24 stundas viņi nezināja, būs iekšā vai nē. Es iedomājos šīs izjūtas – ir, ir, vai, ir un pēkšņi nav vairs. Tas ir liels trieciens cilvēkiem tieši izjūtās.

Ejot politikā un ievēlot, esmu ievērojusi, ka Latvijā ļoti bieži ievēlētais deputāts domā, ka viņš būs mūžīgs. Ļoti reti kurš ir gatavs, ka viņš nebūs. Mēs Latvijā par politiķi uzskatām jebkuru, kurš ir ievēlēts kaut kādā vēlētā struktūrā. Mēs nepieejam pie politikas kā pie darba. Tas ir darbs, kurš jādara.

(..) Tie, kas bija ievēlēti 13. Saeimā, daži darīja visu, lai viņus neievēlētu tālāk. Bet paši viņi to nejuta. 

(..) Saeimas ēkai ir zināma nolemtība – tā ir būvēta, lai uzturētu vācu virskundzību pār Latvijas tautu. Ieejot tādā vietā, nedomāju, ka ar kadiķiem jākvēpē, bet ir kaut kādas sakarības. Atceros, ka sēžot Saeimas priekšā aiz prezidija galda kaut kur pēcpusdienā, man bija sajūta, ka tajā zālē pāri ir viegla dūmaka, tā zāle ir nospiedoša vispār cilvēkiem. (..) Es teicu – Augstākās padomes gars spieda nost 5. Saeimu.

(..) Kopumā pārsteigumu nav, bet ir interesanta mācība, kas liek vēlreiz pārdomāt par par vēlēšanu sistēmu Latvijā un par to, ka diemžēl Rīga kļūst ne tikai par sava veida ūdensgalvu Latvijai valstiskā kopumā, bet Rīga sāk diktēt to, kas iekļūs Saeimā.

Klasisks piemērs ir "Progresīvie": trīs deputāti, kas tagad būs Saeimā, nav reāli ievēlēti, jo, piemēram, Latgalē savos sarakstos viņi netika pāri diviem procentiem. Bet viņi būs Saeimā. Ja "Progresīvie" saka, ka tie visi ir pārstāvētie deputāti, tad cik viņi leģitīmi? Jā, viņi atbilst, 5% partija ir pārvarējusi, bet vai šeit nav jāpārskata, vai var ienākt Saeimā no Latgales deputāts, kurš tur nav ievēlēts.

Viena mana prognoze piepildījās striktāk, nekā es domāju. Es paredzēju "Saskaņai" politikā skuju ceļu, bet noteikti ne tik smagu. Biju domājusi, ka viņiem būs kādi 5-6 procenti un kāds vēl tur būs. Ka viņi dabūs šo mācību..., lai gan tā ir godam nopelnīta

Vēl, analizējot "Attīstībai/ Par!" rezultātus, Kreituse bilst, kā šī ir otrā reize Latvijas vēsturē, ka partijai tik maz pietrūkst, lai iekļūtu Saeimā.

Ilga Kreituse: Pirmā reize bija "Latvijas ceļš". Tur bija vēl traģiskāk - tur bija 4,98%, te ir 4,97%. Tā ir politikas mācība, kur tev ir jāprot arī zaudēt un zaudēt ar godu. Bet sāksies liela nākamā problēma - ko darīs neievēlētie deputāti?

Latvijā es ar likumu būtu aizliegusi nepārvēlētam deputātam reģistrēties bezdarbniekos. 

Bet tā ir Latvijā piekopta prakse, ja deputātu neievēl parlamentā, viņu reģistrē kā bezdarbnieku. Var teikt, ka viņš bija uz četriem gadiem pieņemts darbā. Bet tā ir dilemma, ko vajadzētu daudziem saprast - tu ej un riskē un tev ar to ir jārēķinās. Tāpēc, vai tu saglabā savu darbu vai nē, vai esi profesionālis, protams, bet tev ar to ir jārēķinās. (..) Tā, man šķiet, ir lieta, par ko daudzi nedomā, sapriecājas, ka ir ievēlēts, vai iekļauts sarakstā - nu tik būs, kaut kas notiks!. Mums no reālpolitikas cilvēki ir diezgan tālu.