Parlamenta aizstāvēšana puča dienās, sprādziens universālveikalā "Centrs", tiesneša Laukrozes slepkavība un citas skaļas lietas deviņdesmitajos. Sarunājas ar bijušo Valsts policijas priekšnieku Juri Rekšņu.

Mēs neatkāpsimies, tā augusta puča trauksmainākajā dienā, 1991. gada 21. augustā, stāvot pie toreizējās Augstākās Padomes ēkas, laikrakstam "Diena" teica toreizējai Rīgas pilsētas milicijas pārvaldes operatīvās reaģēšanas speciālās nozīmes rotas komandieris Juris Rekšņa.

Atjaunotajā Latvijā viņš kļuva par vienu pirmajiem policijas ģenerāļiem, bijis Valsts priekšnieks, Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs. Tas ir laiks, kad Latvija piedzīvo tiesneša slepkavību, sprādzienu universālveikalā "Centrs", spirta rūpnieka nogalināšanu un citus skaļus noziegumus.

"Policija ir dzīves aicinājums, dzīves stils," atzīst Juris Rekšņa, jautāts, ko dara ģenerāļi, kad vairs nestrādā policijā. Un atzīst, ka turpina strādāt, darīt citus darbus.

Policijā var ātri aiziet pensijā un var pamēģināt ko citu, piemēram, atcerēties bērnības sapņus. 

"Nezinu nevienu policistus, kurš nostrādājis, piecus, desmit gadus, saka, viss, man tas ir pieriebies, es eju prom, es sapņoju to un to," bilst Juris Rekšņa. "Kad aizej, ir visas iespējas sevis izmēģināt pilnīgi citos laukos."

Tikko aizgājis no darba policijā, Juris Rekšņa strādāja Latvijas neatkarīgajā televīzijā (LNT), divus gadus bija konsultants.

Desmit gadus strādājis uzņēmējdarbībā. Bija savs bizness - apsardzes bizness. Viņš bijis saistīts arī ar Tukuma lidostas projektu.

"Interesanti, ka esi valsts pārvaldē, tad pārej uz otru pusi un no biznesa viedokļa skaties uz valsts pārvaldes lēmumiem, to salikt kopā ir ļoti interesanti. Gadās pat situācijas – kas tas par likumu, kas tas par idiotismu, paskaties, kas viņu ir akceptējis, ka esi pats uzlicis parakstu, tad tādi nervozi smiekliņi parādās," atklāj Juris Rekšņa.

Lai arī likums ļauj svētkos uzvilkt formu, Rekšņa atklāj, ka ģenerāļa formu pēdējo reizi uzvilcis vēl dienestā esot. Tagad tā būtu arī jāpāršuj. Tā stāv skapī.

Rekšņa atklāj, ka turpina sekot policijas darbam, tiekas arī ar saviem bijušajiem kolēģiem. 

"Skatoties no malas, varu teikt, pa šiem gadiem policija ir fantastiski izaugusi," vērtē Juris Rekšņa.

Tāpat Rekšņa atzīst, ka ir mainījusies situācija Latvijā, salīdzinot ar tiem laikiem, kad viņš strādāja un teju katru dienu notika smagi noziegumi – slepkavības, laupīšanas, sprādzieni. Salīdzinot ar 90. gadiem, šodien ir cita situācija.