Laikmets mainās mūsu acu priekšā, mēs piedzīvojam vēsturi, mēs līdzpārdzīvojam Ukrainas liktenim. Laikā, kad Ukrainā notiek karš, kad domājam par savu drošību, Laikmeta krustpunktā esam, aicinājuši viesi, kuram ir militārā pieredze. Viens no retajiem latviešiem ar admirāļa pakāpi, kurš savulaik vairākus desmitus gadu pavadījis arī Padomju armijas jūras kara flotē. Saruna ar Nacionālo bruņoto spēku bijušo komandieri, viceadmirāli Gaidi Andreju Zeibotu.

Ja pirms mēneša jums kāds teiktu, ka tūlīt, tūlīt Krievija iebruks Ukrainā, sāksies visīstākais karš, kādu Eiropa nav pieredzējusi gandrīz 80 gadus. Vai jūs tam ticētu?

Pirms dažām dienām vienā intervijā man prasīja, vai jūs ticējāt, ka Krievija iebruks, un uz šo jautājumu es atbildēju ļoti īsi jā, es ticēju. Ir tā lieta, ja mēs paskatāmies un analizējam, kas notiek un kas pirms tam ir noticis, tad mēs redzam, ka Krievijas uzvedībā un tajās plānošanas lietās nekas pilnībā nav mainījies. Un, ja vēl mēs paskatāmies arī tos raidījumus, kuros tagad Krievija rāda, un tie ir propagandas raidījumi, kā Putins pieņem lēmumus, savācis Drošības padomi. Visu rāda televīzijā, kā es pieņemu lēmumu atzīt republikas vai pieņemu lēmumu uzbrukt, tas ir teātris, kuru viņi rāda, lai tikai stāstītu Krievijas tautai. Un Krievijas tauta tic tam, pavisam nesen es dzirdēju, kā viens teica "Krievijas cilvēki, dzīvo televizorā".

Jaunākās aptaujas liecina, arī neatkarīgu pētnieku veiktās, ka 70 līdz 80% Krievijas iedzīvotāju šobrīd atbalsta Putinu Ukrainas kara jautājumu.

Tāpēc, ka viņi dzīvo televizorā. No otras puses, tas arī saprotams, mēs varam atgriezties pie mūsu pašu vēstures, un es atceros savu mammu un es domāju, ka būtu pagājuši vēl desmiti gadi un mēs būtu pazaudētā tauta - pazaudēti visai pasaulei un pazaudēti arī paši sev.

Tā paaudze, manu vecāku paaudze, viņi bija jau tik tālu aizvesti, ka, pirmkārt, jau viņi baidījās, otrkārt, arī vecums bija tāds. Tas bija ar mums izdarījis 50 gados, bet Krievijas tauta jau tagad vairāk nekā simts gadu... No tiem cilvēkiem nevar neko sagaidīt. Tajā pašā laikā viņi kā cilvēki ir brīnišķīgi, viņi otram palīdzēs visā, bet šī mašinērija, kas strādā uz Krievijas cilvēku, viņu ir pārveidojusi, un viņš ir tāds, kāds viņš ir. 

Pirms pāris nedēļām izlasīju: ja Napoleonam būtu tāda mašinērija propagandas, kāda ir Putina, tad pasaule vēl šodien nezinātu, ka Vaterlo kauja ir beigusies un Napoleons zaudējis.

Gaidis Andrejs Zeibots ir bijis savulaik arī atbildīgos amatos Padomju armijā, tas ļauj salīdzināt Padomju armiju toreiz un Krievijas armiju tagad, tas ļauj arī daudz labāk izprast padomju un Krievijas šī brīža militāro cilvēku komandieru domu gājienu vai viņu morāli. Viņš min savu mācību laiku savulaik Amerikas Savienotajās valstīs, viņš norāda, ka teorija, ko māca ASV un Padomju Savienības augstskolās ir līdzīga, atšķirīgs ir izpildījums.

"Izpildījums arī šodien tai Krievijas pusē ir tāds, kāds ir rezultāts to, ko mēs redzam, kas notiek Ukrainā," atzīst Gaidis Andrejs Zeibots.