Sasist viņa armiju lupatās, vismaz atpakaļ līdz Ukrainas robežām - tas ir vienīgais veids, kā Putinu apturēt, uzskata bijusī prezidente Vaira Vīķe Freiberga, kura ar Putinu tikusies vairakkārt. Saruna ar Vairu Vīķi Freibergu un Imantu Freibergu. 

Vaira Vīķe-Freiberga un Imants Freibergs šobrīd mīt savās lauku mājās Īvandes pagastā, rūpējas par pavasara puķēm dobēs un stādiem. Imants Freibergs kārto ģimenes praktiskās lietās, kas saistītas ar datoru un zināmā mērā uzņemas sievas sekretāra pienākumus. Savukārt Vairai Vīķei-Freibergai daudz jārunā - sēdes, paneļi, runas uzrunas, intervijas. Reizēm pat vairāki dažādi pasākumi dienā pie datora.

"Mute darba nepiekusa, bet mugura darba piekusa," bilst Vaira Vīķe-Freiberga.

Savukārt Imants Freibergs bilst, ka nav tādu momentu, ka nebūtu ko darīt - vai darbi pie datora, vai pārvaldības darbi mājai. Brīvu brīžu nav. Tāpat viņš labprāt lasa vakaros. Tāpat viņš turpina sekot IT jomas attīstībai un mainībai, jomai, ar kuru saistīts viņa darba mūžs. Imants Freibergs arī atklāj, ka raksta memuārus.

Sarunā, protams, pieskaramies trauksmainajiem notikumiem pasaulē. Gan Vaira Vīķe-Freiberga, gan Imants Freibergs ir reiz dzīvē jau pieredzējuši, ko nozīmē iznīcinošs karš. Kādas bija pirmās emocijas, uzzinot par Krievijas iebrukumu Ukrainā?

"Sajūtas bija diezgan satriecošas, jo tāpat kā visi, mēs  nevarējām ticēt, ka kaut kas tik pretējs starptautiskai likumībai un kārtībai varētu notikt mūsdienās. Tā groteskā ironija tāda, ka ANO Krievija ne tik vien sēdēja savā krēslā kā viena no pastāvīgiem locekļiem Drošības padomē, bet arī prezidēja Cilvēktiesību komisiju," stāsta Vaira Vīķe-Freiberga. 

Viņa min vairākas starptautiskas organizācijas, kurās piedalās un kuras runā par starptautisku tiesību kārtības pārvaldītu pasaules iekārtu, kur valdītu tiesiskums un valstīm vajadzētu būt vienādām tiesībām, kur nenotiek savas gribas uzspiešana kaimiņam, jo lielākam un spēcīgākam tā iepatīkas.

"Ar šo Putina soli, man tāda sajūta un daudziem maniem kolēģiem radās, ka viss mūsu darbs ir bijis veltīgs.

Ir ļoti jauki, ka ir nopietna daļa pasaules, kas cenšas veidot tos principus, uz kuriem mēs varētu dzīvot cilvēcīgāku, normālāku dzīvi pasaulē. Virzīties tādā virzienā. Bet šis ir satriecošs solis atpakaļ uz tādu patvaļu, barbarismu, civilizāciju samīdīšanu kājām, uz starptautiskos tiesību ignorēšanu un cilvēktiesību bradāšanu ar kājām," atzīst Vaira Vīķe-Freiberga.

Savulaik Imants Freibergs ir pieredzējis Jelgavas bombardēšanu Otrā pasaules kara laikā.

"Tas atgādina bērnību. Mēs bijām Jelgavā, kad 1944. gada 27. jūlijā notika lielā bumbošana. Tad mēs naktī atstājām mājām. Tādas atmiņas atdzīvināja. Drusku arī bail palika, ka atkal jāsāk pakoties un kaut kur mukt vēlreiz. To nu gan nevar," bilst Imants Freibergs.

Vaira Vīķe-Freiberga ir vairakkārt tikusies ar Krievijas prezidentu Putinu.Kāds jūsu skatījumā ir viņa psiholoģiskais portrets?

"Viņš vispirms ir liekulis. Īstenībā nevar ticēt nevienam vārdam, ko viņš saka, jo tas sagadīšanās pēc tā varbūt un var arī nebūt. Viņš ir manipulators, absolūti profesionāli trenēts manipulators, un es to pieredzēju pēc viņa tikšanās ar maniem kolēģiem, citu valstu prezidentiem vai premjeriem – es varēju redzēt, kā viņš katram bija mēģinājis atrast to jūtīgo stīgu, uz kuras spēlēt, lai atrastu īpašu kontaktu ar viņu un censtos viņu manipulēt. Tā kā viņš ir, es teiktu, ļoti augsti apmācīts cilvēku manipulators," atzīst Vaira Vīķe-Freiberga.

Kam ir jānotiek, lai apstātos, lai viņš šo karu beigtu?

"Vajadzētu viņa armiju lupatās sasist. Tas ir vienīgais veids. Vismaz atsist viņu atpakaļ līdz Ukrainas robežām, lai viņi, lai viņi atkāpjas," uzskata Vaira Vīķe-Freiberga.

Viņa vērtē, ka Putins ir drauds ne tik vien Latvijai, bet visai Eiropai, kā arī savai tautai un ukraiņiem it īpaši, kurus viņš, acīmredzami, cenšas iznīcināt.

Vai jums ir skaidrojums, kādēļ, neraugoties ne uz ko, tik daudz krievu cilvēki tic Putinam un atbalsta Putinu?

"Tas mani satriec visvairāk, jo viņš ir nogalinājis patiesību un ticību patiesībai. Cilvēki vairs netic savām acīm, savām ausīm, bet viņi tic propagandai, un tas ir, par cilvēces nākotni domājot, ļoti biedējoši," atzīst Vaira Vīķe-Freiberga.

Vaira Vīķe-Freiberga arī neslēpj, ka savulaik arī jutusi Latvijas politiķu nostāju, ka ar Krieviju ir jācenšas uzturēt labas kaimiņattiecības, varbūt pievērt acis uz pagātnes notikumiem, jo mūsdienās sadarboties ir izdevīgi.

Kad Putinu aicināja viesoties Latvijā, tika saņemta atbilde, ka politiskais fons Latvijā nav labvēlīgs, valda par daudz pretkrieviska noskaņa, tāpēc Krievijas prezidents nevar ieraksties oficiālā vizītē.