Demogrāfiskā situācija ir svarīgākais, kas tagad jārisina Latvijai, un tam vajadzīgs kārtīgs budžets un atbalsts daudzbērnu ģimenēm - uzskata uzņēmējs un sabiedriskais darbinieks Vilis Vītols. Par dzimtu un atgriešanos Latvijā, Likteņdārzu un izglītības nozīmi, par biznesa vidi un piedzīvoto politisko spiedienu saruna ar Vili Vītolu raidījumā Laikmeta krustpunktā.

"Pilnīgi neattaisnojama ir to tautiešu rīcība, kas brauc uz pilnīgi svešu zemi, pie pilnīgi svešiem cilvēkiem, Venecuēlu un citām vietām. Šajā tālumā nevarēsim palīdzēt ne mēs, nedz to varēs prasīt viņi. Tie ir kā atgriezts rieciens no maizes klaipa," tā 1947. gadā, uzrunājot latviešu bēgļus Vācijā, teicis Vilis Vītols, tautsaimnieks, pirmskara Latvijas Universitātes prorektors, šobrīd Latvijā labi pazīstamā uzņēmēja un Likteņdārza izveidotāja Viļa Vītola vectēvs.

Likteņa ironija - jau pēc dažiem gadiem tieši Venecuēlā viņa dēls un mazdēls rod patvērumu. Viņi nekļūst par "atgrieztu maizes riecienu", gluži otrādi - no tālās Venecuēlas aktīvi iesaistās trimdas latviešu dzīvē, kļūst par veiksmīgiem uzņēmējiem. Viņa mazdēls, arī Vilis, pēc neatkarības atgūšanas ar savu lielo dzimtu atgriežas Latvijā, iesaistās sabiedriskajā dzīvē. Tapis Likteņdārzs, ar Vītolu fonda palīdzību un stipendiju izglītoti simtiem Latvijas jauniešu.

Ik gadu Vītolu fonds palīdz Rīgas Stradiņa universitātē mācības uzsākt vairākiem jauniešiem. Fonds nes Vītolu vārdu, bet to atbalstījuši vairāk nekā 2000 ziedotāju.

Kādēļ jums vienmēr ir bijis svarīgi atbalstīt cilvēku izglītošanos?

Vilis Vītols: Domāju, ka šodien modernajā pasaulē izglītība ir viss. Izglītība nodrošina īstu patiesu piedalīšanos dzīves konkurencē, jo bez izglītības ir ļoti grūti kaut ko uzsākt. Lai gan ir daži piemēri, kur cilvēki, kas nav universitāti beiguši, ir izrādījušies ļoti sekmīgi biznesā. Bet tas parastais process, ka

šodien ir jāiegūst izglītība. Kam nav izdevības iegūt augstāko izglītību, viņiem ir grūtām dzīvē pēc tam.

Tuvojas Saeimas vēlēšanas un kandidātu sarakstos redzam, ka katrs ceturtais deputāta kandidāts ir ar ļoti pieticīgu izglītību, 24% ir vidējā vai pat tikai pamatizglītība. Par ko tas liecina?

Vilis Vītols: Tas var būt liecina, ka tie kandidāti nav tie labākie un piemērotākie. Es domāju, ka tomēr ir nepieciešams, ka tie cilvēki, kas raksta likumus un apstiprina likumus, viņiem ir jābūt ar izglītību.

Vilis Vītols vērtē, ka valdošā koalīcija nākamā Saeimā varētu būt līdzīga šai, jo valdošās partijas ir pierādījušas, ka ir spējīgas tikt galā ar Covid krīzi, spējīgas veikt procesu, kas ir attīrīšanas no okupācijas simboliem.

"Tas neapšaubāmi visiem latviešiem patīk, man īpaši patīk, kas ir noticis ar to "okupekli"," norāda Vilis Vītols.

Runājot vēl par vēlēšanām, Vilis Vītols aicina noteikti doties balsot un atzīst, ka nevar balsot par prokrieviskām partijām.

Vilis Vītols: Tur nekā nevar darīt, Krievija ir mūsu ienaidnieks, viņa tāda vienmēr bijusi kopš Jāņa Briesmīgā laikiem, viņa tāda ir un viņa tāda būs, ja Krievija netiks sadalīta. Vienīgais risinājums, lai izbeigtos šis nepārtrauktais kara drauds, Krievija ir jāsadala.

Vilis Vītols vērtē, ka Krievija vienmēr uzbrūk kādam vājākam kaimiņam un to ir darījuši vairāk nekā 500 gadus. Viņi [Krievija] domāja, ka arī Ukrainā tā būs.

Vilis Vītols: No tās milzīgās teritorijas nav neviens pleķītis, kas būtu pievienojies Krievijai labprātīgi, visi ir ieņemti ar agresiju un brutālu varu. Krievija ir kara perēklis. Bet ļoti daudzi rietumu politiķi to nesaprot, jo viņiem nav tādas pieredzes.