Šogad gāzes apgādē riskus neredzu, tikai cenās, saka bijušais enerģētikas komisārs Andris Piebalgs, atzīstot, ka ļoti maz darīts, mazinot atkarību no Krievijas. Par stāšanos partijā un pirmo banku krahu, par darbu Eiropas Komisijā un degvielas cenām saruna ar politiķi, diolomātu, bijušo Eiropas Savienības komisāru, savulaik skolotāju Valmierā Andri Piebalgu Laikmeta krustpunktā.

Viņam bijusi iespaidīga karjera Latvijas diplomātijā un ārpolitikā. Vēl pirms neatkarības, padomju gados Andris Piebalgs bija Valmieras 11 varoņu-komjauniešu vidusskolas skolotājs un arī direktors. Viņš lasīja padomju propagandas lekcijas par PSRS un ASV attiecībām gan vietējā Valmieras celtniecības pārvaldē, gan putnu fabrikā.

Latvijai atgūstot neatkarību, viņš kļūst par izglītības un finanšu ministru, tad vēstnieku Igaunijā un Eiropas Savienībā un daudzu novērtējumā - izcilu Latvijas balsi Eiropā. Saņēmis atzinību kā Eiropas gada cilvēks Latvijā. Viņš bija ES enerģētikas komisārs pirms gandrīz 20 gadiem, kad Krievija pirmo reizi sāka šantažēt Eiropu ar gāzes piegādēm. Viņš jau 2005. gadā kā Briseles komisārs brīdināja Latvijas valdību, ka nevaram sēdēt tikai uz "Gazprom" gāzes adatas.

Vai Latvija un Eiropa šoziem spēs novērst Putina plānu - likt eiropiešiem savos dzīvokļos "sajust Sibīrijas aukstumu"?

"Par šo ziemu es neredzu riskus, lielais risks ir nākamā ziema. Gāzes krātuves Eiropā ir pietiekami pilnas, ir pietiekami daudz sašķidrinātās gāzes, ir palielināta gāzes piegāde no Norvēģijas, vairāk nāk no Azerbaidžanas. Tas viss izskatās ļoti labi," norāda Andris Piebalgs.

"Bet, nenākot Krievijas gāzei, mēs esam spiesti tukšot gāzes krātuves vairāk, nekā tas būtu vajadzīgs. Izšķirošā cīņa ir nevis ar Putinu, bet, vai mēs varam ietaupīt.

Jo tie 15%, ko dažas dalībvalstis negribīgi pieņēma, tas ir absolūti nepieciešams. Ja tas netiek izdarīts, ir problēmas nākamajā ziemā, jo strukturāli pārmainīt gada laikā nav iespējas."

"Par šo ziemu nemaz nevajadzētu satraukties, es domāju par piegādēm, cena tas ir cits stāsts. Par kopējo atkarību no gāzes, nākamais gads varētu būt visgrūtākais," vērtē Andris Piebalgs.

Cik droši varam būt Latvijā par mūsu gāzes rezervēm? Andris Piebalgs ir pārliecināts, ka gāzes pietiks, vienīgā neskaidrība ir ar "Latvijas gāzes" mistisko pozīciju.

"Valdībai ir jātiek skaidrībā, kam tā gāze pieder," atzīst Andris Piebalgs.

"Es redzu risku cenās. Cenas ir tas, kur valdība šobrīd liek pusmiljardu, kas ir daudz, vai mājsaimniecības, īpaši trūcīgākās, varēs samaksāt, tas ir cits  stāsts. Tas var radīt arī maksājumu problēmas uzņēmumiem, kas tirgo gāzi. Tās ir risināmas problēmas, tās normālus cilvēkus skars maz, tā būs valdības galvassāpe pēc vēlēšanām," analizē Andris Piebalgs.

Piebalgs vērtē, ka esam ļoti maz esam darījuši, lai būtu mazāk atkarīgi no Krievijas gāzes.