Pirms 33 gadiem plkst. 1.23 naktī uz 1986.gada 26.aprīli pēc neveiksmīga eksperimenta eksplodēja Černobiļas atomelektrostacijas (AES) ceturtais reaktors, radot milzīgu radioaktīvā piesārņojuma mākoni un izraisot nopietnāko kodolkatastrofu cilvēces vēsturē.
Černobiļas atomelektrostacija būvēta pagājušā gadsimta septiņdesmitajos un astoņdesmitajos gados netālu no Ukrainas pilsētas Pripjatas, kur dzīvoja aptuveni 50 000 cilvēku. Černobiļas AES tika uzbūvēti kopumā četri reaktori, kas sāka darboties periodā no 1977. līdz 1983. gadam. Liktenīgajā dienā atomelektrostacijā bija paredzēts veikt eksperimentu, ar mērķi noskaidrot, kā nodrošināt ātrāku elektrības piegādi reaktora dzesēšanas sistēmai reaktora ārkārtas izslēgšanas gadījumā. Tomēr eksperimenta laikā tika pieļauti būtiski drošibas noteikumu pārkāpumi, kā rezultātā reaktors sprāga, radot nopietnu ugunsgrēku. Radiācijas līmenis, kas atmosfērā nonāca pēc reaktora eksplozijas, 400 reizes pārsniedza radioaktīvo vielu daudzumu Hirosimā pēc atombumbas sprādziena Japānā Otrā pasaules kara laikā. Lai novērstu avārijas sekas uz avārijas vietu nosūtīja tūkstošiem nepietiekami aizsargātu glābšanas dienestu un tiesībsargājošo institūciju darbinieku un karavīru. Liela daļa no avārijas seku likvidētājiem izdzīvoja tikai dažas nedēļas. Tāpat sprādziens reaktorā radīja milzīgu radioaktīvā piesārņojuma mākoni, kas skāra aptuveni trīs ceturtdaļas Eiropas. Avārijas seku likvidēšanā kopskaitā piedalījās ap 800 000 cilvēku no Krievijas, Ukrainas, Baltkrievijas, Lietuvas, Igaunijas, Latvijas un citām valstīm. No Latvijas šajos darbos tika iesaistīti vairāk nekā 6000 iedzīvotāju. Pēc Latvijas biedrības «Černobiļa» datiem, šo gadu laikā miruši jau 1,5 tūkstoši černobiliešu no Latvijas, bet vēl 3,5 tūkstoši ir kļuvuši par invalīdiem.
2011.gadā Ukraina atļāva tūristiem apmeklēt Černobiļas AES katastrofas slēgto zonu, kas šobrīd ir viens no populārākajiem tūristu apskates objektiem Ukrainā,
Raidījumā klausieties nelielu ieskatu, kā Černobiļa un tās apkārtne izskatās šodien, to pastāstīs 23 gadus vecā rēzekniete Regita Zeiļa, kas Černobiļu apmeklēja 2017.gada nogalē.
Savukārt uz sarunu raidījumā aicināti Černobiļas avārijas seku likvidēšanā iesaistītie latgalieši – Imants Rupainis un Pēteris Mihejevs, kas atklās savas atmiņas, piedzīvoto un dzīvi šodien.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X