No šī gada pilsētās un blīvāk apdzīvotos ciemos īpašā pašvaldību datubazē tiks reģistrētas mājas, dzīvokļi vai vasaras mājiņas, kas nav pieslēgti centralizētai kanalizācijas sistēmai. Turpmāk paredzētas arī stingrākas prasības decentralizēto kanalizācijas sistēmu jeb mazmājiņu vai sausuo tualešu apsaimniekošanā. Jaunie nosacījumi nepieciešami, lai veiktu kontroli un novērstu uz vidi nelabvēlīgu ietekmi.

Ir aprēķināts, ka Latvijā decentralizētās kanalizācijas sistēmas pilsētās un ciemos izmanto ap 276 000 iedzīvotāju. Pagaidām Latgalē reģistrēšana vēl nav uzsākta, taču ir pašvaldības, kurās izstrādāti saistošie noteikumi, paredzot jaunās sistēmas ieviešanas kārtību. Piemēram, Rēzeknes pilsēta ir vēl procesā, saprotot, kā tiks veikta reģistrēšana un kas to darīs. Šobrīd Rēzeknē ap 3% dzīvojamo māju nav pieslēgtas centrālajai sistēmai, 1,5% to izdarīt ir tehniski sarežģīti. Savukārt Rēzeknes un Kārsavas novadā aizvadītā gada nogalē ir pieņemti saistošie noteikumi, paredzot, ka tiks veidota elektroniskā datu bāze.

Uz jautājumiem, cik gadatvas jaunajiem noteikumiem ir pašvaldības un ar ko turpmāk būr jārēķinās iedzīvotājiem atbild Ludzas novada pašvaldības priekšsēdētāja vietnieks Valdis Maslovskis un SIA "Rēzeknes Ūdens" tehniskais direktors
Rolands Duncāns.