Podniecības tradīcijas ir viens no spilgtākajiem Latgales nemateriālā kultūras mantojuma elementiem, un Latgales podnieku veidotie mākslas darbi, podi, svečturi, svilpaunieki ir tradicionāla Latgales vizītkarte. Aprīļa nogale Latgalē jau tradicionāli iezīmējas ar gadskārtējām Latgales podnieku dienām. Latgales podnieku darbnīcās notiek atvērto durvju dienas – paraugdemonstrējumi un tikšanās ar meistariem, keramikas cepļu kurināšana un atvēršana, iespēja iegādāties tikko no cepļa izņemtus traukus, izstāde un teorētiskie lasījumi muzejā par tautas lietišķo mākslu.

Šo tradīciju savulaik iedibināja mākslas vēsturnieks Jānis Pujāts. Un šogad podnieki un Latgales keramikas cienītāji uz kopīgu cepļa kurināšanu un darbu izstādīšanu pulcēsies jau 39.reizi.

Par to, kāda ir Latgales tradicionālās podniecības šodiena un kā iezīmējas tradīciju saglabāšanas nākotne un attīstība, šoreiz raidījumā diskutēs mākslas zinātniece, Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāles lektore, A.Paulāna Tautas lietišķās mākslas studijas vadītāja un Latgales podnieku dienu viena no organizētājām Evija Vasilevska, skolotāja un J.Soikāna Ludzas mākslas skolas Nautrēnu filiāles vadītāja Maija Gailuma un podnieks, tautas daiļamatniecības meistars Juris Krompāns.

 

 

Šogad Latgales podnieku dienas iesāksies uzreiz pēc Lieldienām:

22.aprīlī - Atvērto durvju dienas Latgales podnieku darbnīcās - Daugavpils Māla mākslas centra un Olgas un Valda Pauliņu keramikas darbnīcā Krāslavā

26. aprīlī plkst. 10.00 – cepļa izņemšana Jura Krompāna keramikas darbnīcā (Griškānu pagasts, Rēzeknes novads).

26. aprīlī plkst. 11.00 – teorētiskie lasījumi par lietišķo mākslu Latgales Kultūrvēstures muzejā.

26. aprīlī plkst. 17.00 – līdz vakaram kopīga cepļa kurināšana Andra Ušpeļa keramikas darbnīcā (Pocelujevka, Griškānu pagasts, Rēzeknes novads)

27. aprīlī no plkst. 10.00 līdz 12.00 podnieku cepļa atvēršana, lai izņemtu vēl siltos māla traukus.

Latgales podnieku dienas 2019 noslēgsies Fr. Trasūna muzejā Kolnasāta, (Sakstagala pagasts, Rēzeknes novads).