Aizvadītā, 2018.gada jūnijā Saeima atbalstīja atzīmējamos dienu sarakstā iekļaut Latgales kongresa dienu 27.aprīli.

27.aprīlis ir vēsturiskā 1917.gada Latgales latviešu kongresa lēmumu pieņemšanas datums. Šajā kongresā pieņemtie lēmumi veidoja pamatu Latvijas valstij un Latvijas Satversmei. Latgales kongresa diena atzīmējamo dienu sarakstā, kā likumprojekta anotācijā atzīmē tā autori, iekļauta, lai celtu Latgales latviešu pašapziņu, stiprinātu reģionālo identitāti, izrādītu cieņu vēsturiskajiem ar valsts izveidošanos saistītajiem notikumiem, kā arī veicinātu latgaliešu iesaistīšanos pilsoniskajās aktivitātēs.

Šogad Latgales kongresa dienu atzīmēsim pirmo reizi. Kādi pasākumi šajā sakarā iecerēti, kāda nozīme tiem piešķirta sabiedrībā, un vai tā nozīme, kādu Latgales kongresa dienai bija iezīmējis likumdevējs, tiešām arī rosina uz reāliem darbiem reģiona un kultūrtelpas attīstībā.

Saruna ar zvērinātu advokātu, aktīvs latgaliešu tiesību aizstāvi Agri Bitānu, profesori, valodnieci, Rīgas latgaliešu biedrības “Trešō zvaigzne” biedri Lidiju Leikumu, “Latgolys grōmotu golda” un  Latgolys studentu centra pārstāvi Arti Loginu un  „Latgales tradicionālās kultūras centra "Latgaļu sāta"" biedru un aktīvu latgaliešu sabiedrības pārstāvi Daini Mjartānu.

 

Te diskusiju skaties video: