13. septembrī, aicinot uz svinību pirmizrādi “Prieks reizināts ar trīs”, trīs jubilāri-viengadnieki šogad kopā svin 60 darbības gadus - Latgales Kultūrvēstures muzejs, Rēzeknes Tautas teātris un Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskola.

Par to, kā visu trīs jubilāru gaitas savijušās cilvēku likteņos un pilsētas kultūras dzīves attīstībā, kā arī to, kā kultūras dzīve un arī latgaliskais tajā attīstās šodien, stāsta Latgales kultūrvēstures muzeja vadītāja Anastasija Strauta, Rēzeknes Tautas teātra režisore Māra Zaļaiskalns un Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas direktors Osvalds Zvejsalnieks.

 

60 gadu pastāvēšanas jubileju šogad svin arī Latgales kultūrvēstures muzejs, kaut gan muzeja vēsture Rēzeknē ir daudz senāka, stāsta Anastasija Strauta, kura pati muzejā darbojas jau 40 gadus, "pirms otrā pasaules kara jau trīsdesmito gadu sākumā biedrība dibinājās. Pēteris Strods tāds aktīvi darbojās, un 1938. gadā tika nodibināts Latgales centrālais muzejs, kurš atradās tajā pašās telpās  kur tagad atrodamies mēs. Bet kara laikā no centrālā muzeja pilnīgi viss ir gājis bojā, nekas nav palicis.” Un 1958.gada nogalē notikušā Latgales kultūras nedēļa bija tā, kas deva impulsu un Rēzeknē sākotnēji tika izveidota muzeja filiāle, bet pēc gada muzejs jau darbojās pastāvīgi. Rēzeknes novadpētniecības muzejā pirmā ekspozīcija tika atvērta 1960.gadā. Tomēr laika gaitā muzejam nosaukums mainīts. “Tas bija ļoti likumsakarīgi, jo arī tās kolekcijas, kas muzejā vāktas, tās ir tā mērķtiecīgi vāktas, pēc tās tradīcijas, kāds muzejs bija vēl līdz Otrajam Pasaules karam – tā ir visas Latgales māksla, Latgales keramika, Latgales literatūra, Latgales personības, tas mudināja pieņemt nosaukumu – Latgales kultūrvēstures muzejs.”

Arī Rēzeknes mākslas un dizaina vidusskola dibināta 1959.gadā uzreiz pēc Latgales kultūras nedēļas, turpina Osvalds Zvejsalnieks, kurš skolu vada jau 25 gadus, bet kā mācībspēkam šajā izglītības iestādē viņam drīz apritēs 50, "toreiz bija tāds Kultūras ministrs Valdemārs Kalpiņš, bet mums Latgalē bija tāds Pujātu Jānis... Viņi realizēja daudz ko no tā, kas bija iecerēts. Bet tādas nedēļas izdomātas visiem novadiem, bet tad bargā ķēniņa roka to visu aiztaisīja, un paspēja tikai Latgale. Un daudz kas no tā palika, to ko viņi paspēja nodibināt [..] tā ir mūsus skola, muzejs.. Daudz ko toreiz izveidoja daudzus kolektīvus teātrus, korus."

Par šībrīža skolas aktivitāti Osvalds Zvejsalnieks izsakās daudz atturīgāk, “nav tik vienkārši. Kad bija tāds uzplaukums, tās nenoliedzami bija 80. gadu beigas, kad gaisā bija visādas gaidas un cerības, tad pēc iestājeksāmeniem ar asarām varēja grīdas mazgāt, jo bija konkursi. Šobrīd mēs tā ar piepūli un darbu – komplektējam. Paldies Dievam – šogad ir komplekts, līdz šim arī ir bijis, nu jācer arī tālāk tāpat strādājot, ka nokompletēt izdosies.”

 

Māras Zaļaiskalns dzīve ar Rēzeknes Tautas teātri savijusies jau 45 gadu garumā. Arī Rēzeknes Tautas teātris sākās līdz ar Latgales kutlūras nedēļu. "Tieši tad Varslavāns izveidoja izrādi “Lūzums” pēc Lavriņova lugas, un ar šo milzīgo kolektīvu, kura aktieri saglabājās līdz mūsu dienām, devās uz Rīgu, un man liekas tas bija Muzikālais teātris, kurā notika šī izrāde.” Un ja agrāk, padomju gados, tautas teātris bija pakļauts Kultūras ministrijai, repertuāru pieņēma un apstiprināja ministrija, un izrādes tika pieņemtas vai nepieņemtas, tad šobrīd galvenais teātra cenzors ir skatītājs, saka Māra Zaļaiskalns. “Tagad to galvenokārt nosaka pats skatītājs, un tas ir mūsu galvenais varētu teikt indikators. Mēs paši esam cenzori”. Šodien darbs pie izrāžu iestudēšanas mazumā nav gājis, "varbūt mazāk sanāk braukt, bet vairāk strādāt uz vietas, veidot dažādas interesantas programmas. Galvenā programma, pie kuras mēs strādājam jau no 2000.gada ir starptautiskais festivāls "Soli pa solim", kas jau ir 10 reizes bijis Rēzeknē, un kas piesaista citus kolektīvus arī no Latvijas un no visas pasaules.” 

 

Atzīmējot visu trīs kultūras iestāžu 60 jubileju šodien, 13. septembrī Latgales kultūrvēstures muzejā notiek pasākums.

Jubilejas izrāde notiks izstādē “Trīs x 60 = svētki”, kas muzejā būs apskatāma līdz 5. oktobrim. Izstāde aicina ielūkoties “aizskatuvē”, izjūtot brīdi pirms uznāciena, ko tādā vai citādā veidā izjūt katrs no trim jubilāriem, dodot savu pienesumu Rēzeknes kultūras dzīvē.