Apiet, apceļot un aplidot Latviju. Liekas, kas tur liels, taču izrādās tie ir veseli 1836 kilometri. Šovakar Monopolā vismaz daļu no distances mēģināsim veikt ar mūsu viesa acīm un pieredzi. Akcijas "1836" idejas autors Enriko Podnieks.

Jāstaigā ir tik daudz, lai gudrība caur pēdām nāk iekšā, savulaik teicis Imants Ziedonis. Iedvesmojoties no viņa arī tapa maršruts apkārt Latvijai.

"Šo ceļu veidojot un taisot, atziņas ir vairākas, ja jānodefinē vienā, es teiktu tā, ka ceļš ir brīnišķīgs, un man liekas, tas, kas mums ir, un tas, kas mums pieder, ir šis ceļš. Dodoties apkārt Latvijai, ir tāda sajūta, ka dzīve ir ceļā, un viss, kas notiek pirms un pēc tam ir tādi starpposmi," vērtē Enriko Podnieks.

"Kāpēc šis ceļš ir tik brīnišķīgs, jo tur notiek brīnumi. Esot pilsētā un darot kaut kādas lietas, mums pārsvarā ir sajūtas, ka nav laika un ir kaut kādas steiga. Ceļā ir laiks, ceļā var visu redzēt, pamanīt, sajust un notiek šie pārsteiguma momenti, ko pilsētā grūtāk ir noķert un ikdienas skrējienā sajust," turpina Enriko Podnieks.

"Pārsteigums pārsvarā nāk no cilvēkiem, no dabas. Tās pārsvarā liekas tādas nejaušības. Likās, ka tas puisis ar to medus kāri, kas tagad pēkšņi nāca, viņš tur varēja nebūt, bet viņš nāk. Vai  zemnieks ar piena krūzi, kurš sagaida pa ceļam tajā brīdī, kad ir ļoti lielas izslāpums," min Enriko Podnieks.

Galvenā atziņa tiešām ceļš ir brīnišķīgs un vajag doties.

Enriko Podnieks arī stāsta, ka ceļš ļauj saskatīt to pašu realitāti citām acīm. Bet tas nenotiek uzreiz.

"Pirmās divas, trīs dienas ir domas un sajūtas par to, kas vēl ir jāizdara, kas vēl būs jāizdara. Un tad, sākot no kādas ceturtās un piektās dienas, ieslēdzās šis miers, domas nedaudz paklīst kā mākoņi. Tad ir iespēja saskatīt citas lietas, un tad nāk arī kaut kādas jaunas idejas, kas ir manā gadījumā melodijas, kas man līdz šim nekad nav bijis," stāsta Enriko Podnieks.

1836 kilmetrus ap Latviju var noiet apmēram 2,5 mēnešos, ja vidēji dienā veic 25 km.Tam vajadzīga visa vasara. Bet diezvai ir daudz cilvēku, kas var tam uzreiz veltīt tik daudz laika, tāpēc ieteikums ir iet pa posmiem, kā to darījuši arī paši akcijas rīkotāji un ceļu apkārt Latvijai šādā veidā viņi veikuši 2,5 gadu laikā.