Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes profesors Andris Ambainis ir saņēmis 2021. gada Baltijas zinātņu akadēmiju medaļu par izcilību pētniecībā, izstrādājot jaunus algoritmus kvantu datoriem. Profesors ir attīstījis kvantu klejošanu par vienu no galvenajām metodēm kvantu algoritmu izveidē un izgudrojis kvantu pretinieka metodi kvantu algoritmu optimalitātes pierādīšanai.

„Es izstrādāju skaitļošanas metodes kvantu datoriem. Tā ir nākotnes datortehnoloģija, ko dažreiz uztver kā tādu nākamo lielo soli datortehnikas attīstībai. Būtībā kvantu dators būtu tāds nākamās paaudzes superdators tādai dārgai zinātniskai skaitļošanai,” raksturo Andris Ambainis. „Ilustratīvs piemērs tam, ko es nodarbojos, ir, ka mēs mēģinām sastādīt kaut kādu sarakstu, piemēram, lidmašīnu sarakstu vai lekciju sarakstu, un mēs gribam atrast vislabāko veidu, kā to izdarīt. Kā vislabāk saplānot lidmašīnu sarakstu priekš "air Baltic" vai mežcirtēju pārvietošanos priekš Latvijas valsts mežiem.

Visos šajos uzdevumos ir jāpārbauda liels skaits dažādu iespēju, un tas, ar ko es esmu nodarbojies, ir kā izmantot kvantu datorus, lai šādas lietas darītu labāk.”

Ambainis norāda, ka Latvijas pētnieki ir izgudrojuši pietiekami daudzas skaitļošanas metodes.

„Es teiktu, ka mēs esam starp kādām piecām - desmit vadošajām grupām šajā laukā Eiropā,” vērtē Andris Ambainis, norādot, ka skaitļošanas metožu izgudrošana kvantu datoriem nav vienkāršs darbs, jo īsti vēl nav pašu kvantu datoru, tikai prototipi.

Andris Ambainis ir arī viens no zinātniekiem, kas pēta un interesējas par epidemioloģisko situāciju, jo kā pats norāda, matemātikai ir tiešs sakars ar epidemioloģiju.

„Tas, kas te ir redzēts, ir eksponenciālais pieaugums praksē, ja epidēmija dubultojas nedēļas laikā, tad pēc divām nedēļām viņa ir četrkāršojusies un pēc trim nedēļām viņa ir astoņkāršojusies. Eksponenciālais pieaugums ir ļoti svarīga tēma datorzinātnē. Ja darbības laiks datorprogrammai aug eksponenciāli, tad kaut kad tas būs tik liels, ka nekāds superdators nepalīdzēs,”skaidro Andris Ambainis. „Šeit būtībā ir tas pats, ja mēs ļaujam tam eksponenciālajam pieaugumam turpināties, kaut kādā brīdī viņš pārspēs jebkuras sistēmas resursus. Tas ir atkārtojies neskaitāmas reizes no pagājušā gada marta Itālijā, līdz tam, ko mēs redzējām pēdējās nedēļas Latvijā.”

Ambainis skaidro, ka fiziķis Aigars Langins jau augusta sākumā prognozēja, kāda situācija būs oktobrī saistībā ar saslimstību, ja nenotiks pietiekami smaga iejaukšanās.

Bet kādas ir turpmākās prognozes?

„Manos „datoriķa aprēķinos uz salvetes pie pusdienu galda” es teiktu, ka mums ir cerība, ka pie tādiem ierobežojumiem, kādi būs, varbūt saslimstība aptuveni turēsies nemainīga un varbūt kādu brīdi nākošā viļņa nebūs. Atkal, ja mēs esam pietiekami piesardzīgi un dzīvojam pietiekami ierobežotu dzīvi,” komentē Andris Ambainis.

„Es domāju, ka tuvāko nedēļu turpināsies kritums, saslimušo skaits ies mazumā. Kaut kad sāks samazināties arī cilvēku skaits, kas ir slimnīcās. Mājsēdes efektu mēs redzēsim vēl kādu nedēļu vēlāk. Tad mēs redzēsim, cik nozīmīga bija šī vakcinācijas kampaņa, kas notika, cik pamatīgi viņa ir spējusi piebremzēt vīrusu,” uzskata zinātnieks.

Andris Ambainis ir arī viens no zinātniekiem, kas skaidro, kāpēc nevajadzētu baidīties ar vakcīnām un kā darbojas vakcīnas. Vaicāts, vai ir nācies arī sev tuviem cilvēkiem skaidrot un pārliecināt par vakcinācijas pret Covid nepieciešamību un vakcīnas drošību, zinātnieks norāda, ka visi ir vakcinējušies, izņemot bērnus. 

„Ar tuvāko radu loku man bijis tā, ka mana ģimene ir pārliecinoši zinātnes un vakcīnu piekritēji. Visi ir vakcinējušies,” norāda Andris Ambainis. „Bērniem man ir astoņi un seši gadi, viņus vēl Latvijā nevar vakcinēt.

Viņi mēģina šobrīd izdomāt visādus veidus, kā varētu tikt pie vakcīnas. Puika izdomāja, ja saskaita viņa vecumu un māsas vecumu - 8 + 6 = 14, un 14 gados jau var vakcinēties. Varbūt viņi varētu dabūt vienu vakcīnas devu uz abiem - pusi vienam, pusi – otram.”

Andris dzimis Daugavpilī ķīmiķu ģimenē. Viņa tēvs ilgus gadus vadīja Daugavpils lielāko uzņēmumu – Ķīmiskās šķiedras rūpnīcu. Jauno matemātiķu aprindās Andris kļuva slavens jau pamatskolas gados, kad sāka piedalīties matemātikas konkursos, kur vienmēr ieguva godalgotas vietas. Par savu panākumu ķīlu Andris vienmēr uzskatījis vecāku atbalstu.