"70 procentus no diagnozes mēs varam pateikt no tā, ko pacients stāsta," atzīst Kārlis Rācenis. "Medicīnā ir tāda mācība vai paruna - "Klausies, ko tev saka pacients, tas ir tas, kas viņam kaiš". Un, ja tu ieklausies pareizi, ko saka pacients, un uzdod pareizos jautājumus, tad tu radīsi daudzas atbildes. Niansēti, un dažreiz liekas, ka ārsts prasa tādas muļķības, sarunā raidījumā Monopols atklāj ārsts Kārlis Rācenis, atzīstos, ka vispirms ārsts izmeklē ar rokām, ausīm un acīm.

"Ja tu zini, ko uzdot, un pacients tev godīgi izstāsta, tu ļoti daudz informācijas vari iegūt. Tāpēc mēs ik palaikam kaut ko izmeklējam, izmeklējam, domājam, domājam un tad pēkšņi paiet divas, trīs dienas, es ieeju pie pacienta, uzdodu arī, varbūt viņam liekas, kaut kādus nesakarīgus jautājumus. Bet tā ir svarīga informācija, kas ir jāuzzina, un līdz ar to no tās informācijas patiesībā lielākā daļa nāk," turpina Kārlis Rācenis.

Mācoties vidusskolā, Kārlis vēlējās kļūt par aktieri vai filologu, tomēr atskārta, ka eksaktie priekšmeti viņu saista vairāk. Tas bijis kā klikšķis un, īsti nezinot, kāda ir ārsta ikdiena, viņš saprata, ka vēlas kļūt par ārstu. Tagad Kārlis Rācenis ir viens no jaunajiem ārstiem, kas sevi apliecinājis ar aktīvu nostāju un darbošanos gan Latvijas Jauno ārstu asociācijas vadībā, gan rezidentu padomē, gan arī Latvijas Ārstu biedrības valdē.

Nākotni viņš izvēlējies saistīt ar iekšķīgo slimību medicīnu, jo tās stūrakmeņi ir tie, kas viņu saista visvairāk, – saruna ar pacientu, izmeklēšana ar ārsta rokām, acīm, ausīm, spēja skatīties uz pacientu kopumā. Jaunais ārsts internists, nefroloģijas rezidents, mikrobiologs patlaban rak­sta doktora disertāciju un bijis arī galvenais virzošais spēks protesta akcijai “Viena diena bez mediķa”. Viņš atzīst, ka jaunajam ārstam jābūt apveltītam ar vēlmi mācīties un mērķtiecību. Ir jārēķinās, ka jāiegulda ļoti smags darbs, līdz iegūsi kādus rezultātus.

Jautāts, vai ārsts sava ziņā ir arī psihologs, kurš zina, ko ar kuru pacientu runāt, Kārlis Rācenis iepazīstina ar vēl kādu mediķu parunu: medicīna ir māksla.

"Kad es studēju, es domāju, kā tas ir domāts, kā medicīna var būt māksla? Mēs mācāmies konkrētus faktus, konkrētas lietas, un es ilgi domāju, nu kas tā par mākslu - medicīnas māksla. Un tad, kad es sāku strādāt, es patiešām sapratu, kas tā ir par mākslu. Tā ir medicīnas mākslu, jo tur šie aspekti ir ļoti svarīgi. Viens ir tas, ka mēs zinām, kā vajadzētu būt, kas ir jāprasa, kas ir jāizmeklē, otrs - mums ir jāsagaida atbildes, mēs dodam zāles, mēs redzam, kā reaģē. Bet ir tieši šie aspekti, piemēram, sociālais fonds," skaidro Kārlis Rācenis. 

"Piemēram, ir tāds gadījums, ka nokļūst pacients pie mums. Viņš pārdzīvo, viņš raud un ļoti satraukts, un mēs nevaram saprast, kas noticis. Es viņam saku, nu, kas vainas, varbūt viņam sliktāk paliek, vai kaut kas tā. Viņam kaķis mājās dzīvo, un viņam kaķis mājās četras dienas nav ēdis. Padomājiet, vai tas nav kaut kas svarīgs, ja viņš viens pats slimnīcā un kaķis nav ēdis četras dienas. Protams, jebkurš cilvēks pārdzīvo. Un tad ir tā māksla saprast, kas no tā ir svarīgs un kas nav," stāsta Kārlis Rācenis.

Kārlis Rācenis atzīst, ka viņa attieksme nemainās pret pacientiem neatkarīgi no tā, no kāda sabiedrības slāņa viņš nāktu.

"Bet tas, kas mainās, ir veids, kā ar šiem cilvēkiem runā. Man ļoti patīk parunāt īpaši ar cilvēkiem, kuri ir ne no Rīgas, kas no lauku reģioniem. Ir tik interesanti, pirmām kārtām, valoda, uzreiz dialekts ir. Kurzemnieki ar savu dialektu, no Latgales latgaļu valoda, uzreiz sajūti, tas ir cilvēks no citas puses un viņa skatījums un tās lietas, par ko viņi satraucās, ir pavisam citas," bilst Kārlis Rācenis.

"Rīdzinieki prasīgi, tie uzreiz saka - dakter, man vajag tā, šitā, es gribu šito, to, uztaisiet man vēl to. Tā mazliet "ievīzē", ko viņi gribētu. Tad ir lauku cilvēki - vai dakter, paldies, nevajag, man jau viss ir labi, man gotiņa mājās. Viņi ir daudz piezemētāki, un tad uzreiz ir interesanti ar viņiem strādāt. Nezinu, varbūt tāpēc, ka daudz arī laukos bērnībā esmu dzīvojis, tāpēc varbūt man tik ļoti  tie lauku cilvēki saista."