Sandra Stabinge ir bioloģe, Latvijas sēklu bibliotēkas aizsācēja, mantoto kultūraugu zīmola veidotāja. Kā savulaik Krišjānis Barons vācis un apkopojis latvju dainas, tā aizsākusies arī mantoto kultūraugu kustība, lai saglabātu un apkopotu senos, no paaudzes paaudzē mantotos augus, kā arī mainītos ar jaunāko laiku personīgajiem lolojumiem.

Kopš mēs pērkam sēklas veikalā, šķirņu daudzveidība ir dramatiski samazinājusies. Daudzas senās, vecmāmiņu lolotās šķirnes ir uz izzušanas robežas. Taču permakultūras dārzniecības entuziaste Sandra apņēmusies glābt, kas vēl glābjams. Viņa radījusi kustību, kas apzina mantotos kultūraugus, ievāc sēklas, lolo tās savos dārzos un mainās ar tām.

"Viens no vērtīgu sēklu došanas un saglabāšanas likumiem ir, lai vismaz trīs audzētāji to audzē," atzīst Sandra Stabinge. "Jo gadās, ka atnāk tītars un apēd, kā Maijai zirņus. Gadās, atnāk stirnas mieloties. Gadās, ka saimnieki nepadomā sējas laikā un sēklu vākšanas laikā aizbrauc ceļojumā, un arī visas sēklas ir pa galam. Tāpēc vajag vismaz trim iedot sēklas, tad tās ir drošībā."