Latvijas četri gadalaiki un parastā ikdiena. Tik vienkāršas lietas spēj aizraut ārzemju mūziķi, lai pieņemtu lēmumu pārcelties uz dzīvi šeit. Bulgāru mūziķis, komponists Aleksandrs Tomass Metjusons (Alexander Mathewson).

Skotu-bulgāru komponists un mūziķis Aleksandrs Tomass Metjusons ir audzis piecās dažādās valstīs. Kompozīju studējis un bakalaura un maģistra grādu ieguvis Minhenes Mūzikas un skatuves mākslas universitātē. 

Jau studiju laikā Aleksandrs darbojies kā komponists un mūziķis dažādos projektos gan operā, gan teātrī, arī ar dažādām grupām un orķestriem. Viņa komponētā mūzika izpildīta daudzviet pasaulē. 2022. gadā viņa “Simfoniju Nr. 1” izpildīja Čehijas Nacionālais kamerorķestris, savukārt viņa īsopera “Giant Slugs from Outer Space” tika atskaņota Minhenes biennālē 2018.gadā.

Divus gadus Aleksandrs diriģējis Minhenes latviešu kori “Laima” un šobrīd dzied jauktajā korī “Aurum” un darbojas grupā “P. I Meyk The Hevi Metāls”. Ar Minhenes latviešu kori “Laima” arī pirmo reizi Aleksandrs viesojies Latvijā 2021. gada septembrī.

"Biju pirmo reizi Latvijā un domāju, o, te ir tik labi, salīdzinot ar Bulgāriju. Man bija vienkārši kauns. Mēs nevaram Bulgārijā turpināt teikt, mums bija komunisms, tas pie visa vainīgs. Jums arī bija tā situācija, bet tagad ir situācija ir daudz labāka," atzīst Aleksandrs. "Un arī koncerts. Ir interese par to, ko mēs darām, cilvēki ir tik atvērti un draudzīgi, un sirsnīgi. Arī Vācijā to nepiedzīvoju - cilvēki vienkārši nāca, o, kas tu esi, man ir interesanti ar tevi runāt.

Es pirmo reizi savā dzīvē jutu sevi Latvijā mazliet kā mājās. Cilvēki neteica, ka viņš ir kaut kāds dīvains vai īpašs. Tikai - man ir interesanti ar tevi parunāt. Man bija vieglāk sevi atvērt."

Sarunā Aleksandrs arī atklāj, ka mīļāka latviešu kora dziesma šobrīd viņam ir Emīla Dārziņa "Ciānas bērni". 

"Mēs to dziedājām arī skatē. Tā ir ļoti skaista kompozīcija, arī teksts ir tik spēcīgs, tie kontrasti man ļoti patīk. Es jūtu visu to emocionālo pasauli, kas tur ielikta," atzīst Aleksandrs.

"No bulgāru skatu punktā domāju, ka tā ir laba lieta, ka tik daudz cilvēki Latvijā piedalās vispār šajā kustībā [amatiermākslā]. Tas ir tautas veselībai svarīgi, ka cilvēki piedalās kultūras pasākumos un aktivitātēs. Bulgārijā tas ir bēdīgi, tas gandrīz nenotiek," vērtē Aleksandrs. "Arī klausītājam ir svarīgi, ka viņam ir estētiskā izglītība, ka var savu gaumi veidot. Vajag daudz dažādus mūzikas virzienus dzirdēt un tad var izvēlēties. 

No otras puses, bulgāri un latvieši, mēs esam salīdzinoši mazas valstis, mēs ar industriju vai ko līdzīgu nevaram konkurēt ar Vāciju vai citu valsti. Mūsu kultūra var būt mūsu spēcīgais eksports. Latvija ir piemērs, ka tas ir sanācis. Tik daudz cilvēki arī atbrauc te tieši tāpēc, ka viņiem patīk klausīties latviešu kora mūziku. Neesmu redzējis citu tautu pasaulē manā pieredzē, kam mūzika ir tik svarīga, ka mūzikai ir tik liela vieta sabiedrībā."

Ārpus mūzikas pasaules Aleksandrs jau divus gadus trenējas japāņu tradicionālajā cīņu mākslā un labprāt savu brīvo laiku pavada kopā ar draugiem.